Kráľ (šach)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kráľ v hre šach je najdôležitejšia, hoci nie najsilnejšia figúra. Dávnejšie sa kráľ nazýval šach podľa titulu panovníkov v krajinách, cez ktoré sa k nám šachová hra dostala. Historickým reliktom tejto skutočnosti je dnešný názov hry.

Účelom hry je dať mat súperovmu kráľovi a zabrániť matu vlastného kráľa. Kráľ sa pohybuje všetkými smermi o jedno políčko. Výnimkou je malá a veľká rošáda, keď sa môže pohnúť o dve polia smerom k veži a veža sa postaví vedľa neho z opačnej strany, než pôvodne bola. Kráľ je jediná figúra v šachu, ktorá sa nemôže postaviť na pole priamo ohrozené súperom.

abcdefgh
8
f8 čierny Veža
h7 čierny Dáma
g6 biely Jazdec
c5 čierny krížik
d5 čierny krížik
e5 čierny krížik
b4 biely Pešiak
c4 čierny krížik
d4 čierny Kráľ
e4 čierny krížik
c3 čierny krížik
d3 čierny krížik
e3 čierny krížik
f3 biely Dáma
a2 biely Strelec
f2 biely kruh
g2 biely kruh
h2 čierny krížik
d1 biely Veža
f1 biely kruh
g1 biely Kráľ
h1 čierny krížik
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh


Počas otvorenia a väčšinou ani počas strednej hry sa kráľ nezapája do boja. Výnimkou v strednej hre je hore uvedená rošáda, ktorá slúži hlavne na presunutie kráľa na bezpečnejšie miesto. V koncovke, hlavne ak obe strany stratili svoje silné figúry, kráľ prechádza do ofenzívy a zabezpečuje ochranu svojim pešiakom pri ich púti na protiľahlú stranu, kde sa zmenia na ľubovoľnú figúru okrem kráľa.

Symbolom kráľa v šachových diagramoch je .

Na začiatku hry v klasickej šachovej hre stojí biely kráľ na poli e1 a čierny na poli e8. Mnemotechnickou pomôckou je – dáma ctí svoju farbu (stojí na poli rovnakej farby) a kráľ a dáma stoja na stredných poliach základného riadku.

abcdefgh
8
e8 čierny Kráľ
e1 biely Kráľ
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]