Kuélap

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kuélap
archeologická lokalita
Kuelap - Août 2007 - 05.jpg
Mestské hradby
Štát Peru Peru
Región Amazonas
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kuélap alebo Cuélap je opevnená osada nachádzajúca sa v horách neďaleko miest María a Tingo v južnej časti regiónu Amazonas v Peru. Postavila ju kultúra Chachapoyas v 6. storočí n. l. na hrebeni s výhľadom na údolie Utcubamba. Nachádza sa v nadmorskej výške približne 3000 m.n.m.[1]

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Kuélap je dnes už opustené opevnené sídlisko s rozlohou asi 6 hektárov, ktoré má od severu na juh 584 m a v najširšom mieste 110 m. Múry sú vysoké 10 až 20 m, murivo je z jemne opracovaných vápencových kvádrov (niektoré kvádre môžu vážiť až 3 tony).

Mesto má tri vstupy: dva na východe, druhý na západe. Hlavný vchod má lichobežníkový tvar a mohol mať valenú klenbu. Ten sa zužuje, až umožňuje prechod iba jednej osobe.

Všetky z 550 stavieb na nálezisku okrem piatich sú kruhové; týchto päť je štvorbokých. Zo stavieb zostali len základy alebo múry, niektoré z nich sú vysoké až 2 metre a hrubé pol metra. Niektoré múry majú vlysy kosoštvorcového a kľukatého tvaru, ktoré sú chránené pred dažďom rímsami.

Päť a pol metra vysoká stavba, dnes známa ako "El Tintero" (španielsky "kalamár") alebo "Templo Mayor" ("hlavný chrám"), na juhozápade osady má tvar obráteného kužeľa. Našli sa tu obradné archeologické pozostatky a predpokladá sa, že stavba mohla slúžiť ako slnečné observatórium.

Na severozápade sa nachádza sektor známy ako "Pueblo Alto" (španielsky "vysoké mesto"), do ktorého sa vchádza dvoma úzkymi vchodmi cez múr vysoký 11,5 m. Na sever od Pueblo Alto sa do výšky 7 m týči vežovitá stavba s názvom "Torreón" ("veľká veža"); mohla slúžiť na obranné účely, keďže sa v nej našli kamenné zbrane.

Na mnohých kameňoch v Kuélape sú reliéfne antropomorfné, zoomorfné a geometrické vzory.

Nachádzajú sa tu aj kamenné vodné kanály, o ktorých sa predpokladá, že zásobovali osadu vodou z prameňa na vrchole hory.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na časť archeologickej lokality

Raná história[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudské osídlenie lokality sa začína v 5. storočí n. l., ale väčšina stavieb bola postavená medzi rokmi 900 a 1100 n. l. Mesto mohlo mať približne 3000 obyvateľov, ale v roku 1570 bolo opustené v dôsledku španielskeho dobývania. Následne mesto chátralo a bolo pokryté porastom stromov.

Moderná história[upraviť | upraviť zdroj]

Kuélap náhodne znovuobjavil v roku 1843 Juan Crisóstomo Nieto, sudca z mesta Chachapoyas, následne v roku 1870 Antonio Raimondi vykonal prieskum lokality.

V roku 1881 lokalitu navštívil bádateľ Charles Wiener. V roku 1939 skúmal lokalitu francúzsky generál Louis Langlois a napísal podrobný opis hlavných budov. Kuélap skúmali aj archeológovia Ernst Middendorf (1887); Adolf Bandelier (1940); manželia Henry a Paule Reichlenovci (1948); a Arturo Ruíz (1972).

Od 80. rokov 20. storočia pokračovalo vo vykopávkach a výskumoch v Kuélape mnoho peruánskych a zahraničných archeológov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kuélap [online]. History Hit, [cit. 2023-01-18]. Dostupné online. (po anglicky)

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kuélap na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).