Kyjevské listy
Kyjevské listy je najstaršia zachovaná pamiatka napísaná v akomkoľvek slovanskom jazyku. Je to starosloviensky hlaholský text na 7 pergamenových obojstranne popísaných listoch malého formátu s 38 modlitebnými formulkami, ktoré pravdepodobne dopĺňali liturgické texty rímskeho rítu. Na prvej strane prvého listu je neskôr dopísaný, takisto hlaholský, text - List apoštola Pavla Rímskym.
Keďže sa v texte vyskytujú chyby, ide pravdepodobne len o odpis hlaholského originálu niektorého zo žiakov cyrilometodskej školy (autorstvo sa najčastejšie pripisuje svätému Gorazdovi).
Kyjevské listy našiel roku 1874 v Kyjeve v knižnici "Duchovnej Akademie" I. I. Sreznevskij. Do Kyjeva sa dostali z Jeruzalema v polovici 19. storočia. V súčasnosti sú uložené v knižnici AV na Ukrajine.
Písané sú hlaholikou najstaršieho typu (stará, okrúhla hlaholika). Jazyk je veľmi archaický, obsahuje významné veľkomoravské črty, tzv. veľkomoravizmy (vo svete nepresne nazývané moravizmy alebo dokonca bohemizmy), a modlitby sa vzťahujú na rímsky (nie pravoslávny) rítus, preto sa usudzuje, že text vznikol na Veľkej Morave resp. na území nitrianskych Slovenov na prelome 9.-10. storočia a je veľmi pravdepodobné, že text priamo reprezentuje veľkomoravský variant staroslovienčiny. V zahraničí sa ale vyskytujú aj názory, že text vznikol niekde v oblasti Blatenského kniežatstva alebo trocha neskôr v Bulharsku.
Pozri aj
Literatúra
- Stanislav, Ján: Starosloviensky jazyk. Bratislava 1978
- Nimčuk, V. V.: Kyjivski hlaholyčni lysky. Kyjev 1983 - farebné komentované faksimile Kyjevských listov