LARP

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Larp Sen noci svätojánskej
Rekonštrukcia historickej bitky.

LARP (akronym z anglického live action role-playing game) je označenie špecifického druhu hier naživo založených na hraní roly. V týchto hrách má každý hráč pridelenú rolu nejakej postavy, ktorú počas hry skutočne stvárňuje, podobne ako herci v divadle. Na rozdiel od divadla však hráči LARPu nehrajú primárne pre diváka, ale sami pre seba a svojich spoluhráčov. LARP sa často podobá improvizovanému divadlu, napr. Commedia dell’Arte.

Každá postava má vytvorený charakter, podľa ktorého za ňu hráč koná, a svoje herné ciele, ktoré sa v rámci tejto roly snaží dosiahnuť. Vzájomnými rozhovormi, interakciou a hereckou improvizáciou následne hráči spoločne rozvíjajú príbeh, ktorého sú ich postavy súčasťou. Rozuzlenie príbehu ako celku spravidla nie je pevne stanovené a je na aktivite hráčov, ako sa rozhodnú rôzne herné situácie vo svojich rolách vyriešiť.

Rôzne pohľady na LARP[upraviť | upraviť kód]

Spektrum LARPov, ktoré sa organizujú v našich končinách, je veľmi široké a jednotlivé hry môžu byť v mnohých ohľadoch navzájom odlišné. Líšiť sa môžu námetom, žánrom, masovosťou, dĺžkou trvania, hernými pravidlami alebo aj samotným prostredím hry.

LARPy je možné považovať za dramatickú, zážitkovú či pohybovú činnosť. Tieto prvky – rovnako ako nepopierateľné znaky hry, ktoré odlišujú LARP od divadla – sú zastúpené v každom jednom LARPe, ale ich miera a vyváženosť sa líši. Vzhľadom na to, že ide o relatívne mladú voľnočasovú aktivitu, neexistuje jasná definícia LARPu a jednotný názor naň.

V posledných rokoch sa začínajú objavovať vážnejšie alebo edukatívne hry, ktoré reagujú na rôzne politicko-spoločenské problémy, ako napríklad hry Dva svety, Projekt systém alebo Gaza.

Prínos LARPu pre hráča[upraviť | upraviť kód]

LARPy svojim hráčom prinášajú najmä zábavu a kreatívne využitie voľného času. Aj keď to nemusí byť zámerom, nepriamou formou podporujú tiež rozvoj osobnosti, schopnosť analyzovať a aplikovať vedomosti, zlepšujú komunikačné aj rétorické schopnosti a v bezpečnom prostredí hry vedú hráčov k prijímaniu zodpovednosti za svoje rozhodnutia a ich dôsledky.

Odraz[upraviť | upraviť kód]

Putovná konferencia Odraz vznikla v roku 2008 v Česku a podľa vzoru škandinávskej konferencie Knutepunkt vytvára zázemie pre výmenu skúseností a prehĺbenie všeobecnej informovanosti o LARPoch.

Zborníky sú voľne dostupné na stiahnutie a podávajú komplexný pohľad na problematiku LARPu:

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]