LG Group

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo

LG Group (kórejsky 엘지 그룹) je juhokórejský konglomerát sídliaci v Soule. Vyrába elektroniku, chemikálie a telekomunikačné produkty. Bol založený v roku 1947. Má pobočky vo viac ako 80 krajinách a patria medzi ne spoločnosti, ako sú LG Electronics, LG Telecom, Zenith Electronics alebo LG Chem. V roku 2009 mal okolo 177000 zamestnancov.

Zakladateľ LG Corp, Koo In-Hwoi, založil Lak-Hui Chemical Industrial Corp v roku 1947. V roku 1952 sa stala Lak-Hui (vyslovuje sa "Lucky", v súčasnej dobe LG Chem) prvou kórejskou firmou, ktorá vstúpila do plastového priemyslu. Keď sa v roku 1958 firma rozšírila, bola založená spoločnosť GoldStar Co., Ltd. (V súčasnosti LG Electronics Inc).

V roku 1959 Goldstar vyrába prvé rádio v Južnej Kórei. Veľa spotrebnej elektroniky bolo predávanej pod menom GoldStar, zatiaľ čo niektoré iné výrobky pre domácnosť (ktoré neboli k dispozícii mimo Južnej Kórey) boli predávané pod obchodným názvom Lucky. Značka Lucky bola známa svojou radou hygienických výrobkov, ako mydiel a pracích práškov, ale väčšinou bola spájaná so zubnou pastou Lucky a Perioe.

V roku 1995 bola spoločnosť premenovaná na "LG", skratka "Lucky Goldstar", aby lepšie konkurovala na západných trhoch. Nedávno spoločnosť združila písmená LG s firemnou stratégiou "Life's Good". Od roku 2009 LG tiež vlastnú doménu LG.com.

Spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2001 má LG dva spoločné podniky s Royal Philips Electronics: LG Philips Display a LG Philips LCD, ale Philips odpredal svoje akcie na konci roka 2008. Tiež LG uzavrela zmluvu s Nortel Networks a vytvorila LG-Nortel Co. Ltd. LG má spoločný podnik s Hitachi, Hitachi-LG Data Storage, ktorá vyrába optické mechaniky ako DVD-ROM alebo CDRW mechaniky atď. LG má vlastný bejzbalový klub LG Twins od roku 1989.

Dcérske spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Elektronický priemysel[upraviť | upraviť zdroj]

Chemický priemysel[upraviť | upraviť zdroj]

Telekomunikácie a služby[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku LG Group na českej Wikipédii.