Leo Baeck College

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leo Baeck College
Základné informácie
MottoAt the Heart of Progressive Judaism (V srdci progresívneho Judaizmu)
Vznik1956
TypŽidovská vzdelávacia inštitúcia, Rabínsky seminár, Školenia pre učiteľov
MiestoThe Sternberg Centre for Judaism
80 East End Road
Londýn, Spojené kráľovstvo
Ďalšie informácie
ZakladateľWerner van der Zyl
ChairmanAlasdair Nisbet
RektorkaDeborah Kahn-Harris
Webstránkalbc.ac.uk

Leo Baeck College je súkromne financovaná židovská vzdelávacia inštitúcia a centrum pre vzdelávanie učiteľov Židovského učenia. Nachádza sa v Sternberg Centre for Judaism, East End Road, Finchley, v londýnskom obvode Barnet. Táto vzdelávacia inštitúcia bola založená rabínom Wernerom van der Zylom v roku 1956 a je sponzorovaná Hnutím za reformovaný judaizmus angl. The Movement for Reform Judaism, Liberálnym judaizmom angl. Liberal Judaism a Spojenou židovskou izraelskou výzvou angl. United Jewish Israel Appeal. Je pomenovaná po významnom a podnetnom nemeckom liberálnom rabínovi z 20. storočia, Leovi Baeckovi.

Rabínske učenia Univerzity Lea Baecka sú celosvetovo uznávané liberálnymi, reformovanými aj konzervatívnymi hnutiami. Do dnešného dňa Univerzitu Lea Baecka absolvovalo viac než 170 rabínov, ktorí slúžia Židovským komunitám v Spojenom kráľovstve a po celom svete. Univerzita Lea Baecka tiež pomáhala formovať vzdelávanie rabínov ktorí slúžia komunitám v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a je po desiatky rokov v popredí židovsko-kresťansko-moslimského dialógu. Okrem vzdelávania rabínov Univerzita Lea Baecka školí učiteľov, poskytuje vzdelávacie poradenstvo pre náboženské a židovské školy, podporuje rozvoj vedúcich predstaviteľov komunít a poskytuje prístup k židovskému vzdelávaniu pre všetkých prostredníctvom medzináboženskej práce.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pred založením Univerzity Lea Baecka neexistovala žiadna inštitúcia pre výcvik reformovaných rabínov v Británií. Každý z nich buď absolvoval školenie v Spojených štátoch, alebo absolvovali Ortodoxnú židovskú vysokú školu a neskôr začali slúžiť reformným synagógam. Univerzita bola založená v roku 1956 ako židovská teologická Univerzita v Londýne pre výcvik liberálnych a reformných rabínov a bola vnímaná ako nástupnícka organizácia Vysokej školy pre vedu judaizmu nem. Hochschule für die Wissenschaft des Judentums v Berlíne a Židovský teologický seminár vo Vroclave. V krátkom čase bola premenovaná na Univerzitu Lea Baecka Leo Baeck College podľa návrhu rabína Wernera van der Zyla, významného nemeckého liberálneho rabína 20. storočia.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Univerzita bola pôvodne umiestnená v Synagóge v západnej časti Londýna a v roku 1963 sa táto Synagóga rozšírila. V roku 1981 sa presťahovala do väčších priestorov v Manor House neskôr známy ako The Sternberg Centre v Severnom Finchley spolu s ďalšími inštitúciami Progresívneho hnutia. To viedlo k veľkému rastu jej aktivít a to najmä jej špeciálneho oddelenia, ktoré poskytovalo širokú škálu denných a večerných aktivít pre širokú verejnosť. Okrem toho sa rozšírilo aj pedagogické oddelenie a nakoniec vytvorilo oddelené vzdelávacie centrum, ktoré slúžilo reformným aj liberálnym hnutiam, neskôr známe ako Centrum pre židovské vzdelávanie Centre for Jewish Education - CJE. V roku 2001 sa CJE integrovalo so starou školou Lea Baecka, aby sa stalo centrom pre Židovské vzdelávanie Univerzity Lea Baecka LBC-CJE.

Absolventi[upraviť | upraviť zdroj]

Prvými dvoma študentmi Univerzity boli Lionel Blue a Michael Leigh, z ktorých obaja sa stali významnými rabínmi. Študentky ženského pohlavia boli prijaté už od začiatku, Jacqueline Tabick bola vymenovaná za rabínku v roku 1975. Medzi ostatných absolventov Univerzity Lea Baecka patria: rabín Dr Tony Bayfield, rabínka Pauline Bebe, prvá žena ktorá sa stala rabínkou vo Francúzsku; rabín Harry Jacobi; rabín Maurice Michaels, židovský kaplán pre olympijské hry v Londýne v roku 2012, rabín Baroness Neuberger, rabín Dr Jonathan Romain, rabínka Elizabeth Tikvah Sarah, rabínka Sybil Sheridan, rabínka Jackie Tabick, prvá rabínka vyškolená v Spojenom kráľovstve; rabínka Alexandra Wrightová, prvá rabínka v Spojenom kráľovstve, hlavný liberálny rabín ÚZ ŽNO Michail Borisovič Kapustin.

Personálne obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

V prvých rokoch fungovania Univerzity boli takmer všetci členovia utečencami z doby nacizmu. Práca rabína Wernera van der Zyla bola podporovaná mnohými ďalšími, vrátane rabína Huga Gryna a rabína Johna D Raynera, ktorí spoločne dohliadali na záležitosti kolégia po jeho odchode do dôchodku. V roku 1972 sa stal rabín doktor Albert Friedlander riaditeľom a počas jeho pôsobenia sa študentská inštitúcia zväčšila. Členovia fakulty sa rozrástli aj o rabína doktora Louisa Jacobsa a Karen Armstrongovú. V roku 1985 sa rabínsky profesor Jonathan Magonet stal prvým riaditeľom na plný úväzok, ktorý zostal vo funkcií po dobu 20-tich rokov a odišiel do dôchodku v roku 2005. Jeho nasledovníkom bol rabínsky profesor Marc Saperstein, ktorý nastúpil do funkcie v nasledujúcom roku kedy kombinovaná nová Univerzita prijala meno Leo Baeck College. Rabín profesor Marc Saperstein ukončil svoje funkčné obdobie v júli 2011 a naďalej vyučuje na Univerzite ako profesor Židovskej histórie a homiletiky.

Súčasným riaditeľom od septembra 2011 je rabínka doktorka Deborah Kahn-Harris, absolventka Univerzity Lea Baecka a jedna z prvých rabíniek, ktorá viedla rabínsky seminár.

Knižnica[upraviť | upraviť zdroj]

Univerzitná knižnica má 60 000 kníh vrátane darov z bývalej knižnice Hochschule für die Wissenschaft des Judentums a mnohé vzácne edície.

Kurzy[upraviť | upraviť zdroj]

Univerzita oznámila zavedenie nového bakalárskeho Židovského vzdelávania od jesene 2013, jediné štúdium svojho druhu v krajine. Súčasné štúdium BA a MA Židovského vzdelávania na Univerzite je potvrdené Inštitútom pre teologické partnerstvá na Winchesterskej Univerzite, rovnako ako MA v teológií, ktorú získali rabínski študenti po predošlom ocenení Kráľovskej univerzity v Londýne.

Poslanie[upraviť | upraviť zdroj]

Univerzita Lea Baecka je významnou inštitúciou Židovského vzdelávania i učenia ktorá je srdcom intelektuálneho a duchovného života Progresívnej židovskej komunity. Univerzita Lea Baecka kombinuje inšpiratívne učenie vysokej kvality s odhodlaním rozvíjať Rabínov, duchovných lídrov a iných profesionálov ktorí budujú trvalo udržateľné, prístupné a prosperujúce Židovské komunity.

Poslanie je podporované:[1]

  • Výnimočným záväzkom vychovávať študentov Univerzity Lea Baecka s cieľom zabezpečiť ich osobný, akademický, odborný a duchovný rozvoj.
  • Oddanosťou rozvíjajúcim sa Rabínom, ktorí budujú živé a životaschopné spoločenstvá, pričom sú citliví na neustále sa meniace potreby súčasného Židovského Života a existencie.
  • Odhodlaním vytvoriť Židovských pedagógov, ktorí vyučujú s vedomosťou, vášňou a kultivujú lásku k Židovskému učeniu a Židovskej tradícií, ktorá bude formovať Židovskú skúsenosť budúcej generácie.
  • Záväzkom vzdelávať Rabínov a Židovských pedagógov, ktorí zabezpečia hlboké pochopenie a uznanie autentického, rovnostárskeho a prístupného Judaizmu v rámci komunít.
  • Záväzkom vytvárať živé vzdelávacie a učebné prostredie, ktoré je napojené na jasný pocit rovnosti, otvorenosti voči kritickému mysleniu a oddanosti Bohu a Tóre.
  • Sľubom pokračovať v rozvoji fakulty, ktorá je schopná vychovávať novú generáciu Židovských lídrov akademickou dokonalosťou, intelektuálnou rigoróznosťou a inšpiratívnou pedagogikou.
  • Záväzkom pracovať v partnerstvách s kľúčovými zainteresovanými hnutiami a financujúcimi organizáciami na zlepšenie progresívneho Judaizmu, jeho zakladajúcich spoločenstiev a jeho budúcnosti.
  • Rozhodnutím zachovať a zvýšiť dostupnosť knižnice Lea Baecka, jednej z popredných Európskych Židovských Knižníc, ktorá je nanahraditeľným zdrojom pre učencov, Rabínov a študentov, ktorí chcú mať prístup k týmto posvätným knihám.
  • Ambíciou poskytnúť prestížny inštitút dospelého progresívneho Židovského štúdia mimo Synagógy.

Vízia[upraviť | upraviť zdroj]

Byť hnacou silou, zdrojom inšpirácie a bijúcim srdcom budúcnosti Progresívnej židovskej komunity, ktorá je pevne umiestnená v udržateľnom centre excelentnosti a ktorá trénuje kvalifikovaných, vášnivých a oddaných lídrov, ktorí sú inšpirovaní a inšpirujú Judaizmus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mission Statement | Leo Baeck College [online]. lbc.ac.uk, [cit. 2018-05-20]. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Leo Baeck College na anglickej Wikipédii.