Synagóga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veľká synagóga v Plzni je treťou najväčšou na svete.
Pražská Staronová synagóga z konca 13. storočia je najstaršou fungujúcou synagógou v Európe.
Jarmulka a menora
Interiér synagógy v Budapešti
Synagóga v Prešove je na svete známa ako sídlo Barkányho zbierky.

Synagóga (z gréckeho synagogé - zhromaždenie) je objekt určený na konanie židovských náboženských zhromaždení a náboženského vyučovania. Zhromaždenie zahŕňa spev, modlitby, čítanie a výklad Písma. Na rozdiel od kresťanského kostola nejde o vysvätený priestor, preto synagógou môže byť hociktorá budova, ak spĺňa isté požiadavky.

Po hebrejsky sa synagóga nazýva bejt ha-kneset / בית הכנסת – miesto zhromaždenia. Synagógy vznikli v židovskej diaspóre ako školy a náboženské strediská (modlitebne). Slúžia okrem iného ako pripomienka jeruzalemského chrámu, je orientovaná svätostánkom k Jeruzalemu a niekedy je nazývaná tempel. Delí sa na modlitebný priestor (hlavná svätyňa) a menšie priestory na štúdium, ktoré sa nazývajú bejt midraš (Dom výuky). Niektoré synagógy majú bočnú tribúnu pre ženy. V zvláštnej schránke sa uchováva zvitok Tóry, je krytý chrámovou oponou, v jeho blízkosti svieti večné svetlo. Budovu zdobí menora (sedemramenný svietnik). Uprostred synagógy je vyvýšené miesto (almemor) s čitateľským pultom (šulchan) pre predčítanie tóry. Najstaršie doložené synagógy pochádzajú z Egypta, z 3.stor. pred Kr.

Konzervatívni židia nazývajú synagógu „synagóga“, ostatní používajú skôr „Bejt Kneset“.

V synagógach sa konajú aj podujatia obce, vzdelávanie dospelých, prípadne slúžia aj ako školy hebrejčiny pre školopovinné deti.

Najväčšia synagóga na svete je Emanuelova synagóga v New Yorku. Do roku 2006 bola druhou najväčšou synagógou na svete a zároveň prvou najväčšou v Európe Budapeštianska synagóga. No v roku 2006 bola pri príležitosti 68.výročia Krištáľovej noci postavená a vysvätená ešte väčšia synagóga v Mníchove, ktorej dodnes patrí prvenstvo.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému synagóga
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo synagóga.