Leonberger

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leonberger

Krajina pôvodu Nemecko
FCI kód 2.2.145
Štandardy
Výška 65-75 cm (suky)
72-80 cm (psy)
Hmotnosť 40-80 kg
Pôvodné určenie spoločnik
Terajšie určenie strážny, sprievodný a rodinný pes
Názov v krajine pôvodu Leonberger
Synonymá leon
Zaužívaná skratka L
Zoznam psích plemien
Psí portál
2012 05 02 F19
Aimee 1

Leonberger je plemeno psa uznané v FCI v skupine 2.2 pod číslom 145. Je to rodinný pes s vyrovnanou povahou, ktorý má mimoriadne priateľský vzťah k deťom, nie je agresívny a ani plachý.

Povaha[upraviť | upraviť zdroj]

V dnešnej dobe je leonberger vnímaný ako rodinný pes. Vyznačuje sa priateľským vzťahom k deťom a k iným zvieratám. Nemá agresívne správanie, je hravý a priateľský ku všetkým členom svojej rodiny. Je taktiež vynikajúci strážca a ochranca. V rôznych situáciách vďaka inteligencii a intuícii vie zareagovať až prekvapivo správne. Je oddaný a chráni členov svojej rodiny, hlavne deti. Je pre neho dôležité mať pocit, že je súčasťou rodiny, potrebuje veľa lásky a zábavy.

Uprednostňované vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Sebavedomie a miernosť, spolu so stredným temperamentom a chuťou do hry sú najcennejšie vlastnosti. Ďalej učenlivosť, pozornosť a nedominantnosť.

Výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka svojej prirodzenej inteligencii sa veľmi ľahko cvičí a učí nové veci. Ďalšou vlastnosťou, ktorá uľahčuje výcvik a následne poslušnosť, je nevšímavosť k okolitému hluku. Vďaka schopnosti samostatne vyhodnocovať rôzne situácie a fyzickej zdatnosti je vo viacerých krajinách využívaný aj ako lavínový a záchranársky pes.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V prvej polovici devätnásteho storočia Henrich Essig, mestský radca z Leonbergu pri Stuttgarte, skrížil čiernobielu sučku novofundlandského psa s tzv. psom Barry z kláštornej nocľahárne Veľkého Sv. Bernarda - bernardínom. Časom, ďalším krížením počas štyroch generácií, bol pridaný pyrenejský horský pes, ktorý dotvoril toto spojenie a z ktorého vznikli veľmi veľké psy s prevažne dlhou, bielou srsťou. Essig chcel vyšľachtiť psa podobného levovi, nakoľko lev je symbolom mesta Leonberg.

Prvý leonberger sa narodil v roku 1846. Leonbergre boli predávané do celého sveta ako symbol mesta Leonberg. Časom sa jeho strážne a ťažné vlastnosti stali známymi a začal byť využívaný na sedliackych usadlostiach.

Ťažké časy tomuto plemenu nastali počas prvej a druhej svetovej vojny, následne v povojnových časoch, keď počty leonbergerov klesli; našťastie plemeno nezaniklo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Leonberger

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]