Hospodársky liberalizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 16:25, 24. december 2008, ktorú vytvoril LaaknorBot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: zh:經濟自由主義)

Šablóna:Ekonomické teórie Liberálna ekonomická teória, ekonomický liberalizmus alebo trhový liberalizmus je skupina ekonomických teórií, ktoré majú svoj pôvod v osvietenstve. Za zakladateľa týchto ekonomických teórií je považovaný škótsky filozof Adam Smith. Všetky teórie vychádzajúce z liberálnej ekonomickej teórie sa snažia o posun hospodárstva ku kapitalizmu alebo voľnému trhu.

Dôraz na súkromné vlastníctvo a slobodné zmluvné vzťahy tvorí základ liberálnych ekonomických teórií. Liberálne ekonomické teórie ďalej tvrdia, že jednotlivci v ekonomickom prostredí konajú najmä vo vlastnom záujme, a umožniť im to bez akýchkoľvek obmedzení vedie k najlepšiemu výsledku (samozrejme, za predpokladu existencie súdnej a slabej štátnej moci).

Liberálne ekonomické teórie sa čiastočne vytratili v prvej polovici dvadsiateho storočia. V tomto období boli nahradené keynesiánskymi ekonomickými teóriami, ktoré požadujú takzvanú zmiešanú ekonomiku s výraznými štátnymi zásahmi. Po tom, čo tieto teórie zlyhali pri vysvetľovaní stagflácie v 70. rokoch 20. storočia, nastal návrat liberálnych ekonomických teórií, ako napríklad monetarizmus.