Preskočiť na obsah

Limited liability company

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O britskej (odlišnej) forme spoločnosti pozri Limited company (Spojené kráľovstvo).

Limited liability company (iné názvy: v niektorých štátoch USA Limited Company, nesprávne ale často: Limited Liability Corporation; skr. LLC, L.L.C., LC, L.C., Ltd. Co.) je relatívne nová právna forma podnikov v Spojených štátoch. Je to právna forma stojaca medzi partnership (približne zodpovedá personálnej spoločnosti) a corporation (približne zodpovedá kapitálovej spoločnosti).

LLC má (podobne ako americký partnership) nejasnú právnu subjektivitu. Hoci formálne nejde o corporation, považuje sa v mnohých štátoch USA za právnickú osobu (čo je vlastnosť spájaná najmä s corporation); napríklad vo Wyoming Limited Liability Company Act a v Uniform Limited Liability Company Act je výslovne napísané, že ide o samostatnú osobu. Na niektoré účely, napríklad na účely federálneho zdanenia a na účely určovania príslušnosti spoločnosti k jednotlivým štátom USA, sa však LLC v USA považuje za "partnership", čo v týchto konkrétnych prípadoch znamená, že spoločníci sa považujú za samostatné osoby a spoločnosť nie je samostatnou osobou. Mimo USA je hodnotenie, či je LLC právnická osoba alebo nie je, niekedy odlišné od hodnotenia v USA; napr. v Kanade americkú LLC považujú na účely kanadského federálneho zdanenia výslovne za "corporation", a tým za právnickú osobu. [1][2][3][4][5]

Americká Limited (Liability) Company nie zhodná s britskou limited (liability) company, ktorá zodpovedá akejkoľvek kapitálovej spoločnosti.

LLC sa prvýkrát vyskytla v roku 1977 v štáte Wyoming, vo väčšine ostatných štátov USA bola zavedená až v 90. rokoch 20. storočia. Oproti "corporation" má výhodu v tom, že má voľnejšiu štruktúru a ľahšie sa zakladá. Oproti "partnership" má výhodu v tom, že všetci spoločníci ručia obmedzene. Keďže sa LLC na daňové účely v USA považuje za partnership, jej zisky sa zdaňujú len raz - u spoločníkov.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. United States Company Laws and Regulations Handbook, International Business Publications, 2012 (najmä str. 57 a 79 a nasl.)
  2. WYOMING LIMITED LIABILITY COMPANY ACT [1]
  3. IRS - Limited Liability Company [2]
  4. 437 F. 3d 894 - Johnson v. Columbia Properties Anchorage Lp (najmä bod 15) [3]
  5. Ontario Ministry of Finance - Limited Liability Company [4]

Použité zdroje

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Limited Liability Company in: Hillstrom, K., Hillstrom, L. C.: Encyclopaedia of Small Business, 2002
  • United States Company Laws and Regulations Handbook, International Business Publications, 2012 (najmä str. 57 a 79 a nasl.)
  • Lehman, J., Phelps, S. (eds.): West’s encyclopedia of American law, 2004 (2005)