Lion (trieda lodí 1939)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trieda Lion mala byť trieda bojových lodí Royal Navy Spojeného kráľovstva. Bola predposlednou triedou bojových lodí navrhnutou v Spojenom kráľovstve.

Trieda Lion mala plánované štyri jednotky: HMS Lion · HMS Temeraire · HMS Conqueror · HMS Thunderer.

Pracovať sa začalo len na prvých dvoch, no neboli nikdy dokončené. Konštrukčne trieda vychádzala z triedy King George V a bolo zamýšľané ju stavať podobne ako triedu bojových krížnikov Revenge; ako úsporné. Trieda Revenge bola konštruovaná ako ekonomicky nenáročná na pohon, čo sa odzrkadlilo v jej maximálnej rýchlosti 21 ulov, čím nebol zrovna vhodným kandidátom na rekonštrukciu.

Obvyklé riešenie, kde 14 palcové (365 mm) delá hlavného kalibru spojené v dvoch štvorhlavňových vežiach a jednou dvojhlavňovou ako na triede King Georg V bolo zapríčinené znením druhej Londýnskej námornej dohody, ktorá limitovala výtlak na 35 000 ton a maximálny kaliber na 356 mm. Trieda Lion mala prekročiť limity tejto dohody, pretože bolo plánované nainštalovať delá kalibru 16 palcov (406 mm) a maximálny výtlak mal dosiahnuť 45 000 ton. Štandardný výtlak mal dosahovať niečo medzi 40 500[1] a 42 500[2] ton pričom hlavné delostrelectvo malo mať deväť 406 mm hlavní v trojhlavňových vežiach (podobne ako trieda Nelson), aj keď delá aj veže by boli modernejšie. Dve veže na prove jedna na korme. Sekundárne delostrelectvo by bolo podobné ako u triedy King George V so šestnástimi 5,25 palcovými (133 mm) delami v ôsmich dvojhlavňových vežiach, rozmiestnených po štyroch rovnomerne po každej strane. Mal byť namontovaný aj katapult pre lietadlá. Trieda Lion mala byť rovnocenným partnerom americkej triede Iowa. Podobne ako lode triedy King George V boli porovnateľné s triedou North Carolina.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • D.K. Brown, Nelson to Vanguard, 2000, Chatham Publishing
  1. Conway's All the World's Fighting Ships, 1922-1946, Naval Institute Press, ISBN 0-87021-913-8
  2. British and Empire Warships of the Second World War, H. T. Lenton, Greenhill Books, ISBN 1-85367-277-7

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lion class battleship na anglickej Wikipédii.

Bitevné lode: Trieda Lion
Naval Ensign of the United Kingdom.svg
Predchádzajúca trieda: Trieda King George V Nasledujúca trieda: Vanguard
HMS Lion · HMS Temeraire · HMS Conqueror · HMS Thunderer