Lizzie Bordenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lizzie Bordenová
Lizzie Bordenová
Rod. menoLizzie Andrew Borden
Narodenie19. júl, 1860
Fall River, Massachusetts, USA
Úmrtie1. jún 1927 (66 rokov)
Fall River, Massachusetts, USA
Národnosťamerická
PodpisLizzie Bordenová, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lizzie Bordenová

Lizzie Andrew Bordenová (* 19. júl 1860, Fall River, Massachusetts – † 1. jún 1927, tamže) bola Američanka, súdená a nakoniec oslobodená za vraždu jej otca a nevlastnej matky v roku 1892 vo Fall River v Massachusetts.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Lizzie sa narodila vo Fall River v Massachusetts, mala staršiu sestru, Emmu Lenoru Bordenovú (* 1. marec 1851, Fall River – 10. jún 1927, Newmarket, New Hampshire, USA. Vyrastala s otcom a svojou nevlastnou mamou. Lizzie s Emmou mali relatívne náboženskú výchovu. Lizzie bola odmalička zapojená do cirkevných aktivít, vrátane výučby nedeľnej školy deťom imigrantov do Spojených štátov, tiež sociálne hnutia, ako je napríklad Spoločnosť kresťanskej tolerancie žien (WCTU). Bola tiež členkou Ladies' Fruit and Flower Mission.

Matka Lizzie, Sarah Bordenová zomrela keď mala Lizzie dva roky a niekoľko rokov po jej smrti sa Lizzin otec Andrew Borden oženil s Abby Durfee Grey. No napriek tomu boli obe dcéry zvyknuté nazývať ich nevlastnú matku „pani Bordenová“. Lizzie bola presvedčená, že Abby žije s jej otcom len kvôli jeho peniazom.

Vraždy[upraviť | upraviť zdroj]

Abby a Andrew Bordenovci boli zavraždení doma vo štvrtok 4. augusta 1892 medzi 9.00 až 11.00.

Abby Durfee Grey Borden zomrela ráno zhruba medzi 9.00 až 10.30. Podľa súdneho vyšetrovania bola Abby tvárou v tvár svojmu vrahovi v čase útoku. Najskôr ju sekerou zasiahol do boku hlavy tesne nad uchom, čo spôsobilo, že sa obrátila a padla tvárou na zem. Vrah jej potom sekerou zasadil sedemnásť priamych úderov do hlavy, až kým nebola mŕtva.

Andrew Jackson Borden (* 13. september 1822 - † 4. august 1892) zomrel zhruba okolo 10.30 až 11.00. Andrew bol napadnutý na gauči v obývacej izbe na prízemí. Bol 10-11x zasiahnutý sekerou. Pravdepodobne bol napadnutý v spánku, pretože jeho oči boli zatvorené. Keď Lizzie zavolala políciu, boli rany na Andrewovom tele ešte krvácajúce, čo svedčilo o nedávnom útoku.

Vyšetrovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Odpovede Lizzie na otázky policajných dôstojníkov boli často podivné a rozporné. Spočiatku oznámila, že predtým, ako vstúpila do domu, počula stonanie, ale o dve hodiny neskôr povedala, že nič nepočula a ani si neuvedomila, že sa stalo niečo podivné. Na otázku, kde je jej nevlastná matka (Abby), uviedla, že išla navštíviť svoju kamarátku, ktorá ochorela. Tiež uviedla, že si myslela, že Abby sa vrátila a spýtala sa, či ju môže ísť niekto na schodisko nájsť. Bridget a jej suseda, pani Churchillová, išli hľadať Abby, ale skôr ako sa dostali na schodisko, uvideli na podlahe Abby, ktorá tam nehybne ležala. Napriek meniacim výpovediam Lizzi sa nikto neobťažoval preveriť ju. Pri vyšetrovaní vyšetrovatelia priznali, že Lizzie sa necítila dobre, tak sa nekonala úplná prehliadka jej šiat a jej výpovedí. Neskôr boli kritizovaní za nedostatok starostlivosti.

V suteréne polícia našla dve sekery, jednu so zlomenou rukoväťou. Sekera bola uvedená ako vraždiaca zbraň.

Polícia strážila dom Bordenových, pretože Lizzie tvrdila, že vrahom jej otca mohol byť niekto z okolia, pretože pre svoju prísnu povahu mal kopu nepriateľov. V jeden večer, uviedol dôstojník, že uvidel, Lizzie ako spálila skrvavené oblečenie svojich rodičov. Dňa 6. augusta polícia vykonala dôkladnejšiu prehliadku domu, prehliadku oblečenia Lizziinej sestry a zabavila vraždiacu zbraň v tvare sekery. Ten večer policajt a starosta navštívili dom Bordenových a oznámili Lizzie, že je podozrivá z vraždy. Nasledujúce ráno uviedla Alice Russellová, že videla Lizzie, ktorá si roztrhala šaty. To Lizzie vysvetlila tak, že ich plánuje spáliť, pretože boli špinavé od farby. Nikdy nebolo presnejšie uvedené, či to boli alebo neboli šaty, ktoré mala na sebe v deň vraždy.

Dom Lizzie Bordenovej v roku 2017

Krátko pred vraždou rodinu zužovali bolesti brucha. Predavač miestnej lekárne uviedol, že 3. augusta, si Lizzie kúpila u neho v lekárni trocha kyanidu. Toto tvrdenie Lizzie poprela, a to i napriek tomu, že ju videli ešte dvaja iní ľudia.

Časom nebolo vyšetrovanie súkromné a vedelo o tom celé okolie. Lizzie bola z toho celá nepokojná a často unavená. Boli jej predpísané pravidelné dávky morfínu, ktoré by jej upokojil nervy, a je tiež možné, že jej svedectvo bolo týmto „prípravkom“ ovplyvnené. Chovanie Lizzie bolo vrtkavé a často odmietala odpovedať na otázky, ktoré boli aj v jej prospech. Často si protirečila, ako napríklad tvrdila, že v čase vraždy bola v kuchyni, kde si čítala časopis, keď jej otec prišiel domov, a potom tvrdila, že v kuchyni žehlila a neskôr uviedla že prechádzala okolo kuchyne ku schodisku. Jej sestra Emma chcela „chrániť“ jej sestru od trestu smrti a preto klamlivo vypovedala na súdnom procese. Dňa 11. augusta dostala Lizzie príkaz na zatknutie a uväznenie. Kvôli vtedajším podmienkam, Lizzie nebola v cele, pretože neboli ženské väznice. Veľká porota začala vypočúvanie dňa 7. novembra a Lizzie bola obvinená z dvojnásobnej vraždy, 2. decembra. Neskôr vyhlásili jej nevinu, aj keď veľa ľudí bolo silne presvedčených, že vrahyňou bola práve Lizzie.

Teórie[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje veľa teórií, ktoré by mali vysvetliť incident zo 4. augusta 1892. Jedna z nich je tiež, že Lizzie bývala v detstve zneužívaná jej otcom, niektoré zdroje zase tvrdia, že bola pristihnutá pri bozkávaní sa s dievčaťom a jej cirkev jej nedovolila mať vzťah so ženou, tak zo zúrivosti zavraždila oboch rodičov. Najznámejšia teória je, že Lizzie vraždila kvôli bohatstvu, ktoré mal jej otec a nechcela aby po smrti jej otca zdedila Abby.

Nasledujúce roky[upraviť | upraviť zdroj]

Po súde, sa sestry presťahovali do moderného domu v štvrti The Hill vo Fall River. V tej dobe začala Lizzie používať meno Lizbeth A. Borden. Vo svojom novom dome, ktorý Lizbeth pomenovala „Maplecroft“, sestry mali vlastný personál.

Aj napriek jej nevine bola Lizbeth spoločnosťou odsúdená a nikto s ňou nechcel mať nič spoločné. Ľudia v jej okolí ju ohovárali a stránili sa jej. Vymysleli riekanku:

Lizzie Borden took an axe
And gave her mother forty whacks.
When she saw what she had done,
She gave her father forty-one.

V roku 1905, Lizbeth usporiadala večierok s jej priateľmi, na ktorom bola aj jej sestra Emma. V tom roku Emma odišla z domu a viac krát sa so svojou sestrou nevidela.

Lizbeth bola v posledných rokoch dosť chorá. Zomrela na zápal pľúc dňa 1. júna 1927 vo Fall River. Pohrebu sa zúčastnilo málo ľudí. O deväť dní neskôr, zomrela Emma na chronickú nefritídu vo veku 76 rokov v opatrovateľskom dome v Newmarketu, New Hampshire, kde sa presťahovala v roku 1923 a to zo zdravotných dôvodov. Obe sestry boli pochované vedľa seba na rodinnom pozemku na cintoríne Oak Grove.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dodnes vo meste Fall River v štáte Massachusetts, stojí budova A. J. Bordena, ktorá je historickou obchodnou budovou. Stále sa úplne presne nevie, kto zavraždil manželov Bordenových. Herečka Christina Ricciová, v roku 2014 stvárnila postavu Lizzie Bordenovej, vo filme Lizzie Borden Took an Ax. Neskôr si Christina zahrala aj v televíznom pokračovaní. Dom Lizzie Borden dodnes stojí v jej rodnom meste v Massachusetts a je verejne prístupný.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lizzie Borden na anglickej Wikipédii.