Lokalitný štítok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lokalitný štítok je v entomológii malý papierový štítok, ktorý je napichnutý pod každým exemplárom hmyzu. Na lokalitnom štítku sa udávajú hlavné informácie o mieste, kde bol daný jedinec nájdený alebo ulovený.

Lokalitný štítok obsahuje hlavné údaje, ako:

  • štát a pohorie, kde bol jedinec ulovený: (dobré je pre bližšiu špecifikáciu miesta udať aj obec, alebo dolinu, údolie a pod.).
  • dátum ulovenia, kde sa udáva deň, mesiac a rok ulovenia.
  • na záver: meno zberateľa, ktorý jedinca ulovil (prípadne ešte meno majiteľa zbierky, v ktorej je daný jedinec uložený, alebo z ktorej pôvodne pochádzal).

Bez lokalitného štítku nemá daný jedinec hmyzu žiadnu vedeckú hodnotu. Lokalitný štítok by mal byť napísaný čitateľne. V súčasnosti je najlepšie štítok napísať na počítači a vytlačiť ho na kvalitnej, najlepšie laserovej tlačiarni. Lokalitné štítky sú bielej farby. Ak máme v zbierke "typový materiál", tento je označený lokalitnými štítkami červenej farby. Ak si robíme pre jedincov svojej zbierky nové lokalitné štítky, odporúča sa pod tieto napichnúť na entomologický špendlík aj staré, pôvodné štítky ako doklad. Lokalitný štítok by mal byť napichnutý na špendlíku, na ktorom sa nachádza samotný jedinec hmyzu, alebo štítok, na ktorom je daný exemplár nalepený.