Lorica segmentata

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rímsky vojak v pancieri Lorica segmentata, typ Corbridge B

Lorica segmentata (segmentový pancier), bola časť rímskej uniformy v 1. - 4. stor. po Kr.

Typy a vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Predpokladá sa, že túto zbroj vymysleli zruční rímski zbrojári v Gálií a Germánií. Prvé modely sa vyskytovali už koncom 1. stor. pred Kr. Lorica segmentata však nikdy úplne nevyradila zbroje typu Lorica hamata a Lorica squamata, ktoré sa ďalej používali hlavne u centúrionov, či práporčíkov. Existujú dohady, že Loricae segmentatae sa používali iba na západe, zatiaľ čo na východe sa preferovali Loricae hamatae a Loricae squamatae, no toto tvrdenie sa nemôže potvrdiť, nakoľko sa našli niektoré fragmenty zbroje typu Loricae segmentatae aj na východe, hlavne počas židovského povstania.

Lorica segmentata sa vyrábala tak, že sa na kožený pásikový podklad pripli kovové pásy. Pásy pokrývali trup vojaka, ako aj jeho plecia, ktoré chránilo 5 vertikálnych pásov. Pancier sa obliekal rovnako, ako moderné košele, zapol sa prackami na prednej časti. Vďaka kovovým pásom pancier vojaka nijak neobmedzoval, poskytoval možnosť ľubovoľného pohybu a nebránil v dýchaní, pričom preraziť ho oštepom či šípom bolo nemožné.

Rozoznávame 4 typy pancieru Lorica segmentata, podľa miest nálezov. Je to Lorica segmentata-typ Kalkriese, Lorica segmentata-typ Corbridge (A, B a C), Lorica segmentata-typ Newstead a Lorica Segmentata-typ Alba Iulia.

Kalkriese[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o prvý typ tohto panciera, je to predchodca typu Corbridge a vyrábal sa od konca 1. stor. pred Kr. do približne polovice 1 stor. po Kr

Corbridge A[upraviť | upraviť zdroj]

Tento typ bol dokonalým typom tohto panciera. Na jeho zopínanie slúžili šnúrky, ktoré boli na medených prackách. Corbridge A sa skladal zo 40 jednotlivých kovových plátov. Používal sa približne od polovice 1. stor., až do polovice 2. stor. po Kr.

Corbridge B[upraviť | upraviť zdroj]

Dá sa povedať, že typ B je vylepšením typu A. Tento pancier vážil iba 5,5 kg a skladal sa z 38 kovových plátov. Typ B bol najlepším typom pancieru segmentata. Isté však je, že nikdy nenahradil typ A, pravdepodobne sa používali v rovnakom období.

Newstead[upraviť | upraviť zdroj]

Typ Newstead už nie je tak pohodlný ako predchádzajúce typy. Bol síce vyrobený z menej a väčších plátov ako Corbridge, no nezabezpečoval tak výborný pohyb a určite bol jednoduchší na výrobu. Bol vynájdený niekedy v druhe polovici 2. stor. a používal sa asi až do začiatku 4. stor. po Kr.

Alba Iulia[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje aj tzv. L.S. Alba Iulia neskorý typ tejto zbroje. Používal sa v 2. a 3. stor. po Kr. a bol jednoduhší. Trupné pláty boli široké a bolo ich menej, pričom miesto plátov na pleciach bol pancier tvorený šupinovým typom (squamata). Tento typ však nebol v bitkách taký účinný, ako staršie typy Corbridge, preto sa od neho upustilo v čase, keď sa rozpadla tradičná rímska uniforma. Lorica segmentata bola nahradená krúžkovými a šupinovými košeľami, ktoré sa opäť stali hlavným pancierom armády.

Tento pancier sa prestáva používať koncom 3. stor. a definitívne prestal byť používaný pravdepodobne začiatkom 4. stor.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]