Lucia z Lammermooru

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ilustrácia pre 3. dejstvo a 3. obraz opery Lucia di Lammermoor vytvorený pre jej premiéru v roku 1835

Lucia z Lammermooru (Lucia di Lammermoor) je opera v troch dejstvách, ktorú zložil Gaetano Donizetti. Premiéra sa konala 26. septembra 1835 v Teatro San Carlo v Neapole. V roku 1839 bola vytvorená jej francúzska verzia (Lucie de Lammermoor), ktorá mala premiéru 6. augusta v Théâtre de la Renaissance v Paríži. Libreto napísal Salvatore Cammarano podľa anglického románu Sira Waltera Scotta "The Bride of Lammermoor". Francúzsku verziu libreta pripravili Alphonse Royer a Gustave Vaëz. Opera je najúspešnejšou autorovou tragickou operou a jedným z najkrajších diel z obdobia bel canta (čo je veľmi ťažká vokálna technika). Vďaka tejto opere získal Donizetti miesto profesora na kráľovskom konzervatóriu v Neapole.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Hlasový rozsah
Lord Enrico Ashton barytón
Lucia, jeho sestra soprán
Edgardo, Ravenswood tenor
Lord Arturo Bucklaw, Luciin snúbenec tenor
Raimondo Bidebent, kaplán bas
Alisa, Luciina spoločníčka mezzosoprán
Normanno, veliteľ stráže tenor

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

(prvá, talianska verzia) Dej sa odohráva v Škótsku v 17. storočí.

I. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Lord Ashton chce zosobášiť svoju sestru Luciu s vplyvným lordom Arturom, aby tým získal pre rodinu priazeň dvora. Dozvedá sa však, že Lucia je zaľúbená do Edgarda di Ravenswooda, ktorý je posledným potomkom znepriatelenej rodiny, ktorú Asthonovci kedysi obrali o majetok.

Lucia sa stretáva s Edgardom v záhrade. Edgardo musí odcestovať do Francúzska s tajným poslaním a predtým by rád poprosil Asthona o zmierenie a o Luciinu ruku. Lucia ho však odhovorí od tohto úmyslu, lebo tuší, že by to nedopadlo dobre. Prisahá však Edgardovi vernosť, kým sa nevráti.

II. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Edgardo je už preč niekoľko mesiacov a jeho listy zachytil pre Ashtona Normanno (veliteľ stráže). Namiesto nich Ashton postrčí Lucii falzifikát, ktorý poukazuje na Edgardovu neveru. Takto presvedčí Luciu, aby súhlasila so sobášom s lordom Arthurom.

Pripraví sa svadba a Lucia rezignovane podpisuje svadobnú zmluvu. V tom prichádza Edgardo, ktorý s prekvapením zisťuje situáciu. Netušiac o Ashtonových intrigách zo všetkého viní Luciu, ktorá sa psychicky zrúti. Edgardo vyzýva Ashtona na súboj.

III. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Luciin vychovávateľ Raimondo odhaľuje strašnú správu: Lucia sa pomiatla a lorda Arthura zapichla nožom pri svadobnom lôžku. Bláznivo volá Edgarda.

Edgardo čaká na Ashtona. Namiesto neho prichádzajú svadobní hostia a rozprávajú mu, čo sa stalo. Potom prichádza Raimondo so správou, že už aj Lucia je mŕtva. Nešťastný Edgardo si taktiež berie život.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]