Luytenova hviezda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Luytenova hviezda (GJ 273 Recons) je červený trpaslík vo vzdialenosti asi 12,36 svetelných rokov. Má asi štvrtinu hmotnosti Slnka, desatinu priemeru a len nepatrný zlomok svietivosti Slnka, asi 0,0004 svietivosti Slnka. Je pomenovaná po Willemovi Jacobovi Luytenovi, ktorý určil jej relatívny pohyb. Hviezda sa nachádza v súhvezdí Malý pes.

Astrometrické vyhodnotenie fotoplatní a merania v období 1937 až 1980 viedli k presvedčeniu, že Luytenova hviezda môže mať planetárneho sprievodcu. Pátranie po takej planéte pomocou metódy merania radiálnej rýchlosti však bolo dlho bezvýsledné.

V marci 2017 oznámil tím astronómov z Nicola Astudillo-Defru po meraniach stupnicovým spektrografom HARPS (ESO) objav dvoch planét Luytenovej hviezdy. Planéty označené GJ 273b a GJ 273c majú hmotnosť cca 2,9 a 1,2 násobok hmotnosti našej Zeme a a obiehajú svoju hviezdu v malej vzdialenosti. GJ 273b obehne Luytenovu hviezdu za cca 18,7 dní a GJ 273c za 4,7 dní. Vzdialenejšia planéta GJ 273b sa nachádza na okraji obývateľnej zóny hviezdy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Aktualizácia podľa anglickej a nemeckej Wikipédie.