Mírza Ghálib

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mírza Ghálib
indický lyrik a prozaik
Mírza Ghálib
Narodenie27. december 1796
Ágra, India
Úmrtie15. február 1869 (72 rokov)
Dillí, India
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mírza Ghálib

Mírza Ghálib známy aj ako Mírza Asadulláh Chán (* 27. december 1796, Ágra, India – † 15. február 1869, Dillí) bol indický lyrik a prozaik píšuci po urdsky a po perzsky.

Bol synom dôstojníka. Keď mal päť rokov, jeho otec zahynul v boji a starostlivosť oň prebral jeho strýko, ktorý však taktiež čoskoro zomrel, keď mal Mírza osem rokov, po čom sa odsťahoval do Dillí. Tam bol, okrem iného, aj vychovávateľom mughalského princa.

Tvoril hlavne gazely, ktorých námetom bola indická národná revolúcia či každodenný život. V jeho veršoch sa vyskytovali perzské výrazy a tradičné ozdoby. Založil nový štýl písania listov, ktorý bol oproti vtedajšiemu ornamentálnejšiemu štýlu výrazne jednoduchší.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • GHÁLIB Mírza Asadulláh Chán. In: JURÍČEK, Ján, ed. et al. Encyklopédia spisovateľov sveta. 3. preprac. a dopln. vyd. Bratislava : Obzor, 1987. 648 s. (Encyklopédie Vydavateľstva Obzor.) S. 192.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mirza Ghalib na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).