Preskočiť na obsah

Motorový vozeň M131.1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Motorový vozeň M131.1 (1948-1956)

M131.1 on railway station in Břeclav
Cockpit of M131.1
Space for passengers in M131.1

Tieto motorové vozne vyrábané v závodoch Tatra Kopřivnice a Vagónka Studénka boli určené pre zabezpečovanie osobnej železničnej dopravy na tratiach Česko-Slovenska, kde dlhé roky spoľahlivo slúžili a vo svojej dobe tvorili najrozšírenejší rad motorových vozňov ČSD. Celkovo bolo vyrobených 549 kusov vozňov M131.1, ktoré jazdili väčšinou v spojení s prípojnými vozmi typu CD1m, rovnako z Vagónky Studénka. Pre súpravu bolo charakteristické sympatické višňovo-červené lakovanie so strieborno-šedou strechou. Motorový vozeň M131.1 bol dvojnápravový (A1´), určený pre 48 cestujúcich sediacich v jednom oddelení a pri hmotnosti 21 t dosahoval rýchlosť 60 km/h pri priaznivej spotrebe motorovej nafty okolo 27 l/100 km. Celková dĺžka cez nárazníky je 12,1 m.

Pri zadávaní objednávky na výrobu týchto vozov požadovalo vtedajšie Ministerstvo železníc použitie vzduchom chladených vznetových motorov Tatra, čo bol vlastne prvý prípad využitia takéhoto motora k podobnému účelu. Závody Tatra v tej dobe disponovali výkonnými 12-valcovými motormi typu T-111, určenými v prvom rade pre ťažké nákladné vozidlá. Pre náročnú železničnú prevádzku bol motor upravený znížením výkonu na 155-160 k pri otáčkach obmedzených na 1600 ot/min a zároveň bol doplnený prídavným chladičom oleja. Motor bol zabudovaný pod podlahou vozňa a v úprave pre železničnú prevádzku bol označovaný ako Tatra 301. Prenos momentu bol zabezpečený suchou 3-lamelovou spojkou s pneumatickým ovládaním a plne synchronizovanou 4-stupňovou prevodovkou Mylius, ktorá bola kardanovým hriadeľom prepojená s nápravovou prevodovkou, umožňujúcou aj zmenu smeru jazdy. Vozeň mal dve rovnocenné stanovištia pre strojvedúceho, z ktorých sa využívalo vždy stanovište v smere jazdy. Brzdová sústava bola tlakovzdušného systému Knorr. Vozeň bol v prevádzke spoľahlivý a vďaka vzduchom chladenému motoru aj prevádzkovo nenáročný, čo bolo výhodou hlavne v zime, kedy bolo možné vozy odstavovať aj v staniciach bez výtopní, lebo nehrozili poruchy následkom zamrznutia vody v motore.

V súčasnosti niekoľko vozňov typu M131.1 opatrujú a prevádzkujú nadšenci železničnej techniky na Slovensku, aj v Čechách, takže aj verejnosť má občas možnosť sa v nich odviezť a vychutnať si dnes už neobvyklý pocit mechanického prenosu výkonu u takéhoto typu vozidla.

Externé odkazy

Wikimedia Commons ponúka multimediálny obsah k téme
Motorový vozeň M131.1