M2 (linka budapeštianskeho metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eskalátory vedúce na povrch.
Stredná loď stanice Keleti pályaudvar.
Stanica Batthány tér po úplnej rekonštrukcii v roku 2006.



M2 alebo „Kelet–nyugati metróvonal“ (doslova „Východo-západné metro“), hovorovo Piros metró (slovensky "červené metro") je druhou z liniek budapeštianskeho metra. Otvorená bola v roku 1970. Je dlhá 10 km a nachádza sa na nej 11 staníc. Linka M2 je zároveň jedinou linkou budapeštianskeho metra, ktorá vedie popod Dunaj do Budína. So starým metrom sa stretáva v stanici Deák Ferenc tér.

Trasa linky M2

Dejiny

Po druhej svetovej vojne, rozvíjajúca metropola už socialistického Maďarska potrebovala nové linky metra. Plány na výstavbu nových tratí existovali už z rokov, kedy bola otvorená prvá linka. Prvé plány dnešných liniek M2 a M3 existovali už v roku 1942. S výstavbou za pomoci sovietskej techniky sa malo začať v roku 1950.

Linka M2 mala spojiť dve hlavné vlakové stanice, Keleti pályaudvar a Déli pályaudvar. Dokončená mala byť už v roku 1955. Avšak z finančných a ekonomických dôvodov výstavba ustala a opäť sa začalo stavať až v roku 1963.

Prvý úsek so siedmimi stanicami medzi Őrs vezér tere a Deák Ferenc tér otvorili 2. apríla 1970. Zvyšný úsek, medzi Deák Ferenc tér a Déli pályaudvar otvorili o dva roky neskôr, v decembri roku 1972.

Na linke M2 prebiehala od roku 2004 kompletná rekonštrukcia. Stanice Blaha Lujza tér a Kossuth Lajos tér boli opravené v roku 2004. Ďalší rok nasledovali stanice Batthyány tér, Astoria a Keleti pályaudvar. V roku 2006 sa rekonštruovali stanice Déli pályaudvar, Moszkva tér a hlavná prestupná stanica Deák Ferenc tér.

Tieto stanice sa v súčasnosti radia medzi najmodernejšie v celej sieti budapeštianskej podzemnej dráhy. Boli vymenené obklady staníc a eskalátory, z ktorých mnohé mali už viac ako 20 rokov. Rekonštrukcia by mala byť zavŕšená kúpou nových klimatizovaných vlakov.

Stanice

Vozový park

Na linke premávajú nové vozne typu Alstom.