M1 (linka budapeštianskeho metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budapest M1 Metro.svg
Vstup do podzemnej dráhy do stanice Bajcsy-Zsilinszky út, v smere na Vörösmarty tér.
Nástupisko stanice Opera na žltej linke (M1).
Stará nadzemná stanica linky M1-dnešná stanica Széchenyi fürdő.

M1 alebo „Millenniumi Földalatti Vasút“ (doslova „Miléniová podzemná železnica“), hovorovo Földalatti je jedna z liniek budapeštianskeho metra. Je to najstaršia linka metra na európskej pevnine. Otvorená bola v roku 1896, pri príležitosti osláv milénia. Je dlhá 5 km a nachádza sa na nej 11 staníc.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

V roku 1870 sa budapeštianske autority rozhodli pre výstavbu v súčasnosti jednej z najvýznamnejších budapeštianskych tried – Andrássy út. Jej výstavba mala napomôcť k odľahčeniu preplnenej Király utca a spojiť Belváros s mestským parkom (Városliget).

Trasa linky M1

Radnica otvorene nesúhlasila s vedením povrchovej hromadnej dopravy na ulici a čoraz viac sa prikláňala k výstavbe podzemnej dráhy. Budapeštianska radnica poverila nemeckú spoločnosť Siemens & Halske prípravou konštrukčných plánov. Radnica si však dala jednu podmienku, a to, že podzemná dráha musí byť hotová do osláv milénia v roku 1896.

Stavebné práce napredovali pomerne rýchlo. Dráha bola postavená hĺbenou metódou súčasne s výstavbou Andrássy út. Ako prvá podzemná dráha na európskej pevnine bola Millenniumi Földalatti Vasút otvorená 2. mája 1896 za prítomnosti Františka Jozefa I.

Až do roku 1973 mala trasa 3 700 m a desať staníc, pričom jedna z nich (Széchenyi fürdő) bola nadzemná. Vlaky premávali každé dve minúty a podzemná dráha mala celkovú prepravnú kapacitu 35 000 pasažierov denne. Linka M1 má obdivuhodnú secesnú výzdobu. Stanice sú obložené keramickými obkladačkami v bielej a hnedej farbe, vozovku nad traťou podopierajú liatinové stĺpy s ozdobnými hlavicami. Iba stanice, ktoré boli postavené nanovo v 70. rokoch, pôsobia modernejším dojmom.

V roku 1973 bola dokončená prvá väčšia rekonštrukcia podzemnej dráhy. Stanica v zoologickej záhrade (Állatkert) bola zatvorená, stanica Széchenyi fürdő bola preložená do podzemia, nástupištia boli predĺžené a taktiež samotná trať bola predĺžená o ďalších 1 250 m do stanice Mexikói út, kde bolo vybudované aj nové depo. Bol vynovený signalizačný systém a na trať sa dostali nové vlakové súpravy Ganz.

V roku 1976, s dokončením prvého úseku linky M3, sa začala používať farebná schéma označovania jednotlivých liniek. Pre linku M1 sa odvtedy používa žltá farba. V 80. rokoch sa objavili ďalšie problémy, ktoré si vyžadovali neodkladnú rekonštrukciu – izolácia i samotné koľajnice boli v dezolátnom stave. Roku 1988 sa podarilo iba vystužiť časť tunelov popod Andrássy út a vymeniť izoláciu tunelov medzi Kodály körönd a Hősök tere.

Stanice[upraviť | upraviť kód]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

  • Priemerná vzdialenosť medzi stanicami: 325 m
  • Šírka tunela: 6 m
  • Výška tunela: 2,75 m
  • Dĺžka nástupištia: 35 m
  • Šírka nástupištia : 3 m
  • Napätie: 550 V
Vlak linky M1

Vozový park[upraviť | upraviť kód]

Linku obsluhujú trojdielne vozové jednotky značky Ganz.