Hősök tere

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Pohľad na Hősök tere z Andrássy út.
Detail Monumentu Milénia.
Historický pohľad na Hősök tere v roku 1973, v popredí sa nachádza budapeštianska podzemka pred preložením do podzemia.(v Smere Hősök tere-Széchenyi fürdő)

Hősök tere (doslova "Námestie hrdinov") je jedno z najvýznamnejších budapeštianskych námestí. Spolu s Andrássy út a Budínskym hradom sú súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Hősök tere sa nachádza na severnom konci Andrássy út, hneď pri mestskom parku – Városliget.

Pod námestím sa nachádza rovnomenná stanica budapeštianskeho metra.

Opis námestia[upraviť | upraviť zdroj]

Na dvoch stranách námestia sa nachádzajú dve dôležité budovy: naľavo je Szépművészeti Múzeum (Múzeum krásneho umenia) a napravo Műcsarnok (Hala umení). Na protiľahlej strane, na dvoch rohoch Andrássy út, sa nachádzajú dve budovy – jedna z nich je rezidenčná a v druhej sídli srbské veľvyslanectvo.

Centrálnu časť námestia zaberá Pamätník Milénia (po maďarsky "Millenniumi emlékmű"). V jeho strede sa nachádza 36 metrov vysoký stĺp, na ktorého vrchole stojí socha archanjela Gabriela. Ten sa podľa legendy zjavil vo sne Svätému Štefanovi a ponúkol mu uhorskú korunu. Na podstavci sa nachádza jazdecká socha Arpáda a náčelníkov siedmich uhorských kmeňov symbolizujúca príchod Maďarov na územie Panónskej panvy. S výstavbou monumentu i námestia sa začalo pri príležitosti miléniových osláv v roku 1896, no stavebné práce boli definitívne ukončené až po vyše 30 rokoch v roku 1929.

Po oboch stranách stĺpu sa nachádza polkruhová kolonáda, na ktorej sa nachádzajú sochy významných maďarských štátnikov a reliéfy zobrazujúce významné udalosti z ich života. Zľava doprava to sú:

V roku 1919, počas krátko trvajúcej Maďarskej republiky rád, zdobili námestie červené zástavy a prápory a stĺp v strede námestia bol prekrytý veľkým červeným obeliskom s reliéfom Karla Marxa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hősök tere

Súradnice: 47°30′55″S 19°04′41″V / 47,515278°S 19,078056°V / 47.515278; 19.078056