Madeira (ostrov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa súostrovia.

Madeira (portugalsky: Ilha da Madeira) je ostrov v strednej časti Atlantického oceánu, najväčší z rovnomenného súostrovia. Administratívne patrí k Portugalsku. Spolu s ostrovmi Porto Santo a Desertas tvorí severnú časť súostrovia ležiacu na tzv. Madeirskom chrbte. Leží asi 580 km západne od pobrežia Maroka (približne na úrovni prístavu Safi) a 980 km juhozápadne od Lisabonu.

Na ostrove sa nachádza hlavné mesto súostrovia Funchal.

Názov Madeira označuje drevo, ostrov dreva. Pretože prví portugalskí objavitelia našli na ostrove rozsiahle vavrínové lesy.

Prírodné podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Najvyššími vrcholmi sú Pico Ruivo (1863 m n. m.) a Pico do Arieiro (1818 m n. m.). V západnej časti ostrova sa nachádza plošina Paul da Serra s výškou okolo 1500 m n. m.

Madeira je ostrov vulkanického pôvodu, ktorý vznikol rozsiahlymi výlevmi čadičovej lávy na morskom dne a neskôr aj na súši. Ostrov s najvyššími vrcholmi siahajúcimi do výšky 1863 m n. m. tvorí len nepatrnú časť vulkánu, ktorá siaha do hĺbky okolo 5000 m pod morskú hladinu. Najstaršia časť sopky má spodnomiocénny vek (asi 23 miliónov rokov). Ale najmladšie erupcie sú datované do obdobia pred asi 6000 rokmi.[1] Viaceré sopečné fázy sprevádzali čadičové intrúzie vo forme dajok a sillov.

Podnebie na ostrove je tropické, výrazne je však ovplyvnené vplyvom oceánu, čo má za následok stálu relatívne miernu klímu a dostatok zrážok, hlavne na severozápade. Letná teplota sa na juhu ostrova pohybuje okolo 25 °C, v zime neklesá pod 11 °C. Teplota mora neklesá pod 18 °C.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Súostrovie bolo známe už Féničanom aj Rimanom. Objavuje sa aj na talianskych mapách z polovice 14. storočia. V roku 1418 objavili portugalskí kapitáni João Gonçalves Zarco a Tristão Vaz Teixeira ostrov Porto Santo, vzdialený asi 45 km. O rok neskôr preskúmali aj vzdialenú Madeiru. Prví objavitelia sa vylodili v zátoke pri meste Machico.

Pri kolonizácii ostrova prví osadníci vypálili pôvodné vavrínové lesy a priniesli na ostrov nové druhy, najmä eukalyptus. Otroci po celom ostrove vystavali systémy zavlažovacích kanálov označované ako levady.

Pre svoju príjemnú klímu bol od druhej polovice 19. storočia ostrov vyhľadávanou turistickou destináciou.

V roku 1921 bol na ostrov deportovaný posledný Rakúsko-uhorský panovník Karol I. Habsburský, ktorý tu v priebehu roka podľahol zápalu pľúc.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ribeiro, M. L., Ramalho, M., 2010, A Geological tour of the Archipelago of Madeira. Main geo-touristic sites. Direcção Regional do Comércio, Indústria e Energia, Laboratório Nacional de Energia e Geologia, I.P., Lisabon, 91 s.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]