Makrinitsa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Centrum
Tradičný dom Archondiko

Makrinitsa (gr. Μακρινίτσα) je dedina (administratívne: obecná jednotka v obci Volos) v Grécku, v oblasti Pilio v Tesálii. Je známou turistickou lokalitou, pretože je známa svojou tradičnou severogréckou architektúrou.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Dedina bola založená v 13. stor. Meno Makrinitsa pochádza od gréckeho slova makry-dlhá. Najväčší rozmach zažila v tureckom období, v 18. stor., kedy tu žili bohatí grécki statkári a podnikatelia, ktorí tu vystavali svoje prepychové priestranné domy v tradičnom severeogréckom štýle.

Pamätihodnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Makrinitsa je častou zastávkou turistov, ktorí chcú spoznať vidiecku novogrécku kultúru. Stoja tu domy bohatých Grékov z osmanského obdobia. Tieto domy sa nazývajú archondika spitia (od slova archondas (vládca)). Ide o severogrécky štýl architektúry, teda priestranný, kamenný, na bielo omietnutý viacpodlažný dom so záhradou a vystupujúcimi časťami. Nachádza sa tu aj námestie s typickým platanom v strede, novšími stavbami, postavenými v tradičnom štýle, množstvo taverien, tradičné kostoly, typická grécka fontánovitá studňa (vrysi), a grécka mužská kaviareň (kafenio) s freskami známeho ľudového maliara Theofila Chatzimichaila.