Malnutrícia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Malnutrícia (z latinského slova malus - zlý) je odchýlka od normálneho stavu výživy. Vzniká ako dôsledok nedostatočného príjmu živín alebo iných životne dôležitých zložiek potravy.

Pri krátkom trvaní sú následky vratné. Pri dlhšom trvaní vedie k chradnutiu, prudkému schudnutiu, celkovej ochabnutosti a strate síl až smrti.

Príčiny[upraviť | upraviť zdroj]

Môžu byť následkom porúch tráviacej sústavy, zápalového ochorenia, nádorového ochorenia, vredov čriev a ich zápalového ochorenia, rozličných vírusových a infekčných ochorení, ktoré sprevádzajú ťažké hnačky a vracanie, rozličných duševných porúch – degeneratívnych zmien mozgu a rozličné psychózy (najčastejšie pri anorexii).

Poznáme dva druhy malnutrície[upraviť | upraviť zdroj]

Proteín-energetická malnutrícia (kachexia, marazmus)[upraviť | upraviť zdroj]

Kvantitatívna podvýživa: charakteristický je postupný úbytok tukovej aj netukovej hmoty, pokles váhy a pokles BMI (body mass index). Pri tomto druhu ostáva hladina krvných proteínov v norme. Príčina je vyvážený, celkový nedostatok potravy, nielen niektorých živín.

Proteínová malnutrícia (kwashiorkor)[upraviť | upraviť zdroj]

Kvalitatívna podvýživa: charakteristický je pokles krvných bielkovín , no pokles hmotnosti nie je veľmi významný, skôr ostáva taká istá alebo narastá, niekedy sa dokonca objavuje obezita. Klesá počet bielych krviniek a objavujú sa poruchy imunity buniek. Merania, ktoré vychádzajú zo zachovanej tukovej hmoty, môžu byť v norme. Príčina tohto druhu malnutrície je nedostatok bielkovín v strave.

Pacienti majú nezriedkavo kombináciu obidvoch druhov podvýživy.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Slnieckova.sk: Malnutrícia