Manipulácia (ilúzia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Manipulácia je jedna z kategórií kúzelníckeho umenia.

Manipulácia je postavená na zručnosti, rýchlosti, obratnosti a dokonalej koordinácii a súhre prstov a dlaní rúk. Zdokonaľovanie manipulačných techník sa uskutočňuje precíznym cvičením hmatových, pohybových a prezentačných cvičení. Využíva sa tiež okamihové odvrátenie pozornosti od jednej ruky tak, aby druhá mohla nepozorovane vykonať potrebný úkon, napríklad vytiahnuť, skryť, vymeniť predmet. Jednotlivé cvičenia sú choreograficky zdokonaľované tak, aby na javisku a pri predvádzaní jednotlivých kúzelníckych efektov, boli pohyby a práca prstov a rúk umelca zdanlivo obyčajné, jednoduché a prirodzené.

Cvičenie a rozvoj manipulačných hmatových a trikových techník patrí k základným a často k prvým zručnostiam kúzelníka.

Kúzelnícka kategória[upraviť | upraviť zdroj]

  • Manipulácia je tiež oficiálnym názvom štandardizovanej súťažnej kategórie pri kúzelníckych súťažiach, prehliadkach a festivaloch. Táto kategória patrí k najvyššie hodnoteným kategóriám a je nazývaná aj „kráľovnou“ kúzelníckeho umenia.
  • Javisková krádež patrí k manipulačným technikám, spojeným s hovoreným slovom. Pri tomto vystúpení je pozvaný divák na javisku zábavnou formou postupne „okradnutý“ o svoje predmety osobnej potreby, pričom diváci vidia podrobne priebeh tejto „krádeže“ a odobraté predmety. Umelci, ovládajúci dokonale túto techniku, dodržiavajú aj kódex kúzelníckej cti, ktorého súčasťou je „neprezrádzať tajomstvo kúziel svoje ani iných kúzelníkov a tiež „nebudem zneužívať svoje umenie“.

Manipulácia v predvedení umelca kúzelníka je výlučne len výsledkom jeho zručnosti a šikovnosti. Manipulačné kúzelnícke techniky nesúvisia so žiadnymi prvkami a procesmi „čiernej mágie“, ani inými nadprirodzenými silami.