Preskočiť na obsah

Maquiladora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Maquiladora alebo maquila (šp. maquila = poplatok za mletie; cudzie útraty) je montážny podnik v severnom Mexiku a Strednej Amerike, v ktorom sa montujú importované dielce alebo polotovary, čím sa vyrábajú hotové alebo takmer hotové tovary, ktoré sa potom exportujú.

Pojem sa spája s vytvorením Severoamerického pásma voľného obchodu NAFTA. V súčasnosti v týchto továrňach (je ich vyše 3 000) pracuje viac ako 1 milión Mexičanov. Väčšinou ide o továrne, ktoré produkujú súčiastky na export do USA. Na rozdiel od USA a Kanady je pracovná sila v Mexiku veľmi lacná. Okrem toho nízke, prípadne žiadne, clá a ďalšie poplatky spojené s obchodovaním cez hranice podporujú rast ziskov nadnárodných korporácií. Väčšina maquiladoras leží v tesnej blízkosti mexicko-americkej hranice.

Maquiladoras sú často vo vlastníctve amerických, japonských a európskych firiem, kde pracujú často mladé ženy za hodinovú mzdu 50 amerických centov 9 hodín denne 6 dní v týždni. Napriek týmto negatívnym javom prispela NAFTA k určitým zlepšeniam. V niektorých továrňach sa zlepšili pracovné podmienky zamestnancov spolu s platmi. Napríklad kvalifikovaní pracovníci v textilných maquiladoras dostávajú 1-2 USD za hodinu, pričom pracujú v moderných klimatizovaných priestoroch.

Po prvýkrát sa o maquiladoras začalo hovoriť v 60. rokoch 20. storočia. V polovici 90. rokov bolo vytvorených približne 2000 maquiladoras, v ktorých pracovalo takmer pol milióna pracovníkov. Počas niekoľkých nasledujúcich rokov sa ich počet takmer zdvojnásobil a počet pracujúcich vzrástol viac ako dvakrát.

Maquiladoras sú primárne orientované na produkciu elektronických zariadení, odevov, plastov, nábytku, domácich spotrebičov, autosúčiastok. 90 % tovarov vyprodukovaných v maquiladoras je exportovaných na sever do USA.

Niektoré maquiladoras majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Vzhľadom na vonkajšie zákony týkajúce sa ochrany životného prostredia v Mexiku, niektoré továrne sú zodpovedné za významné priemyselné znečisťovanie a poškodzovanie životného prostredia v oblasti regiónu severného Mexika.

V posledných rokoch však niektoré maquiladoras stratili svoje čaro pre zahraničných investorov. Podľa dostupných správ viac ako 500 tovární sa muselo v priebehu 90. rokov 20. storočia zavrieť, čím došlo k zrušeniu niekoľko stotisíc pracovných miest. Všetko sa to deje v prospech Číny, kde sa mzda pohybuje v niektorých továrňach vo výške 25 amerických centov za hodinu. Čína tak potvrdzuje a posilňuje svoju úlohu svetovo najlacnejšieho dodávateľa súčiastok.