Margaret Sangerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Margaret Sangerová
Margaret Sangerová
americká zdravotná sestra a feministka

Narodenie 14. september 1879
Corning, New York, USA
Úmrtie 6. september 1966 (86 rokov)
Tucson, Arizona

Margaret Higginsová Sangerová (* 14. september 1879, Corning, New York – † 6. september 1966, Tucson, Arizona) bola americká bojovníčka za práva žien a zdravotná sestra.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako siedma z jedenástich detí v prísnej katolíckej rodine Higginsovcov. Jej matka, Anne Purcellová Higginsová, oddaná katolíčka, než zomrela na tuberkulózu a rakovinu krčka maternice, bola osemnásťkrát tehotná (porodila 11 živých detí). Sangerová navštevovala dva roky Claverack College v Hudsone. Sestry jej platili školu, a keď jej už nemohli ďalej poskytovať finančnú pomoc, vrátila sa roku 1899 domov. Matka zomrela práve v čase, keď sa Margaret zapísala do programu pre ošetrovateľky v nemocnici vo White Plains, na predmestí New Yorku.

V roku 1902 sa vydala za Williama Sangera a nasledujúci rok sa im narodil syn. Neskôr porodila ešte jedného syna a dcéru, ktorá zomrela v detskom veku.

V roku 1912 po ničivom požiari domu sa rodina presťahovala do New Yorku, kde Sangerová vstúpila do Sociálno-demokratickej strany a zúčastňovala sa na organizovaní štrajkov. Okrem toho začala prispievať do pravidelnej rubriky o sexuálnej výchove pre noviny New York Call pod názvom "Čo má vedieť každé dievča", jej príspevky však boli pravidelne cenzurované.

Sangerová pracovala ako zdravotná sestra v chudobnej štvrti East Side na Manhattane. Starala sa hlavne o tehotné ženy, s ktorými sa rozprávala o sexualite. Tieto ženy, ktoré museli vo veľkej chudobe vychovávať svoje deti, boli spolu s predčasnou smrťou vlastnej matky hlavnými príčinami, prečo sa z nej stala propagátorka antikoncepcie.

V roku 1917 začala vydávať výchovný časopis s názvom "Antikoncepčná revue", v roku 1921 založila Americkú ligu pre antikoncepciu a v roku 1922 Národnú komisiu federálnej legislatívy pre antikoncepciu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]