Marketing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Marketing je identifikácia, zabezpečovanie, predpokladanie alebo ovplyvňovanie dopytu po tovaroch a službách. Marketing závisí od reklamy a trhu.

Iná definícia: Marketing je obchodná politika a výrobná politika vychádzajúca z požiadaviek trhu zameraná na dosiahnutie maximálneho ekonomického efektu v trhových vzťahoch.

Marketing je metóda, ktorou sa riadi proces plánovitej realizácie nápadov na trhu. Konečným sudcom, ktorý rozhoduje o kvalite nápadu, je trh. Zisk z predaja je odmenou, ale hlavne meradlom úspešnosti podnikania.

Vznik marketingu podmienilo úsilie minimalizovať riziko, ktoré vzniká pri vstupe na trh, a maximalizovať zisk pri realizácii zhmotneného nápadu.

Marketing je práca s trhom. Jeho základným cieľom je uskutočniť výmenu. Ide tu vlastne o uspokojovanie potrieb resp. želania zákazníka pričom zákazníkove želanie je potreba podmienená kúpnou silou zákazníka.

Marketing je súčasťou podnikateľskej činnosti podniku.

Čo marketing nie je? Reklama ani predaj. Marketing s reklamou pomáhajú predávať.

Vďaka dobrému marketingu často nie je potrebné predávať, pretože zákazníci majú záujem o kúpu produktu pred tým, než dôjde ku "klasickému" predaju. Marketing často zastrešuje reklamu a rozhoduje o tom, aká reklama je vhodná v daný čas pre potreby marketingu (a následne pre potreby zvýšenia dopytu po propagovanej službe/produkte).

Marketing sa aj zameriava. Poznáme napr. Eventmarketing alebo reklamný marketing.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.