Mars Astrobiology Explorer-Cacher

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
– Mars Astrobiology Explorer-Cacher
MAX-C-Rover.jpg
Prevádzkovateľ:NASAJPL
Výrobca:NASA - JPL
Typ misie: planetárna sonda – vozidlo
Dátum štartu:2018
Kozmodróm:Cape Canaveral
Nosná raketa:Atlas V
Hmotnosť:65 kg

Mars Astrobiology Explorer-cacher (Max-c) je koncept NASA, misia vozidla na Marse, ktoré má byť vypustené v roku 2018 spoločne s európskym vozidlom ExoMars.

Vozidlo bude poháňané solárnymi panelmi s maximálnou hmotnosťou 50 kg a bude založené na komponentoch vozidla Mars Science Laboratory. Max-c vykoná na mieste astrobiologické meranie, zmeria možnosti obývateľnosti rôznych prostredí na Marse a pozbiera vzorky pre možný návrat na Zem budúcich misií.

Ciele misie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná úloha je hľadať v mieste, kde je veľký potenciál pre uchovanie fyzických a chemických dôkazov života na Marse, zistiť či v minulosti boli podmienky pre život na Marse, charakterizovať potenciál zachovania biologických stôp.

Primárnou vedeckou úlohou je pristáť na mieste s veľkým potenciálom obývateľnosti, a s veľkým potenciálom fyzických a chemických dôkazov života na Marse:

Vlastnosti vozidla[upraviť | upraviť zdroj]

Mars Astrobiology Explorer-Cacher bude mať podobný dizajn ako má Mars Science Laboratory, aby sa znížila cena a možnosť neúspechu. Toto solárnymi panelmi poháňané vozidlo bude musieť mať dosah viac ako 10 km a životnosť aspoň jeden pozemský rok. Hmotnosť, okolo 65 kg, bude väčšia ako Mars Exploration Rover a menšia ako Mars Science Laboratory alebo ExoMars.

Pristátie[upraviť | upraviť zdroj]

Max-c pristane v januári 2019 v severnej hemisfére Marsu v zime.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mars Astrobiology Explorer-Cacher na českej Wikipédii.