The George C. Marshall Space Flight Center

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Letecký pohľad na oblasť MSFC.

The George C. Marshall Space Flight Center (skratka MSFC ), hovorovo Marshall Space Flight Center, je hlavné stredisko NASA pre výrobu raketových motorov, palivových nádrží, výcviku posádok, navrhovanie a výstavbu Medzinárodnej vesmírnej stanice. Hlavné sídlo strediska sa nachádza v Redstone Arsenal v Huntsville v Alabame.

Stredisko nosí meno na počesť generála George Marshalla. V stredisku sa nachádza tiež jedno z kontrolných stredísk amerických raketoplánov známe pod skratkou HOSC (Huntsville Operations Support Center). Dopĺňa riadiace stredisko Kennedy Space Center (KSC) na Floride.

Stredisko vzniklo z US Army Ballistic Missile Agency a Army Ordnance Missile Command so správnym strediskom v Redstone Arsenal. Prechod z vojenskej správy do civilnej sa uskutočnil počas vlády prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, ktorý dňa 1. júla 1960 založil civilnú agentúru NASA. Stredisko sa hneď stalo novým domovom nemeckého raketového konštruktéra Wernhera von Brauna zajatého počas druhej svetovej vojny, ktorý tu pokračoval vo vývoji rakiet pre Američanov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]