Masaker v Dachau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Postrielané stráže koncentračného tábora Dachau

Masaker v Dachau alebo masakra v Dachau bola masová vražda neznámeho počtu príslušníkov Waffen-SS, ktorých povraždili príslušníci americkej 45. pešej divízie po oslobodení koncentračného tábora Dachau. Podľa oficiálnej správy Američania v tábore popravili najmenej 300 príslušníkov stráže tábora z SS Totenkopfverbände. Incident sa udial na sklonku druhej svetovej vojny, 29. apríla 1945.

29. apríla 1945 bol americkou 45. pešou divíziou oslobodený koncentračný tábor v Dachau blízko Mníchova, jeden z najhorších v nacistickom Nemecku. Zhrození pohľadom na zúbožených väzňov a železničné vagóny plné mŕtvych tiel, postrieľali americkí vojaci bez riadneho súdu, doteraz neujasnený počet neozbrojených nemeckých zajatcov. Časť z nich tvorili stráže tábora z SS Totenkopfverbände, medzi zavraždenými bol aj vysoký počet príslušníkov Waffen SS z 5. tankovej divízie SS, ktorí sa po tvrdých bojoch na východnom fronte zotavovali v neďalekej nemocnici.

Dodnes sa vedú dohady o tom, koľko Nemcov bolo v Dachau skutočne zavraždených. Jednotlivé zdroje uvádzajú rôzne čísla. Značnú časť z nich zabili aj samotní väzni, ktorým americkí vojaci dodali zbrane. Mnohí tzv. „Kapos“, počas fungovania tábora vykonávajúci tie najhoršie zverstvá, boli oslobodenými väzňami pomaly a brutálne ubití na smrť lopatami.

Nikto z participantov nebol za tento čin nikdy súdený. Generál Patton, ku koncu vojny vymenovaný za guvernéra Bavorska, sa rozhodol zlikvidovať všetky písomne dokumenty o tomto prípade.

Za zmienku stojí aj fakt, že nejde o jediný vojnový zločin spáchaný touto jednotkou. Počas invázie na Sicíliu v roku 1943 boli dvaja jej príslušníci – kapitán Jerry Compton a seržant Barry West – obvinení z masakry nemeckých a talianskych zajatcov. Obaja vypovedali, že iba plnili rozkazy. Opätovne však boli vyslaní na frontovú líniu, kde neskôr padli.