Medzinárodná organizácia pre migráciu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medzinárodná organizácia pre migráciu
International Organization for Migration
Organisation internationale pour les migrations
Organización Internacional para las Migraciones
Vznik1951
Typmedzivládna organizácia
SídloŽeneva, Švajčiarsko
Členstvo166 členských a 8 pozorovateľských štátov
Oficiálne jazykyanglický, francúzsky a španielsky
Generálny riaditeľWilliam Lacy Swing
Rozpočet1,556 miliardy USD (2017)[1]
Počet pracovníkov> 10 000 (2017)[1]
Webwww.iom.int, www.iom.sk

Medzinárodná organizácia pre migráciu (angl. International Organization for Migration – IOM) je medzivládna organizácia, ktorá v oblasti migrácie poskytuje služby, poradenstvo a pomoc vládam aj migrantom, vrátane vnútorne vysídlených osôb, utečencov a pracovných migrantov.

IOM vznikla v roku 1951 ako Medzivládny výbor pre európsku migráciu (angl. Intergovernmental Committee for European Migration – ICEM), aby pomohla presídliť ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy po druhej svetovej vojne. V septembri 2016 sa stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov (OSN). K máju 2017 mala IOM 166 členských a 8 pozorovateľských štátov.[2][3]

IOM je hlavná medzivládna organizácia v oblasti migrácie. Poslanie a činnosť IOM spočíva v podpore humánnej a organizovanej migrácie. Robí tak poskytovaním služieb a poradenstva vládam a migrantom.

IOM pomáha zabezpečovať organizovaný a humánny manažment migrácie, podporuje medzinárodnú spoluprácu v migračných otázkach, asistuje pri hľadaní praktických riešení problémov, ktoré súvisia s migráciou, a poskytuje humanitárnu pomoc migrantom v núdzi, či sú to utečenci, vysídlené osoby alebo iní ľudia, ktorí sa ocitli mimo svojich domovov.

Ústava IOM jednoznačne uznáva prepojenie medzi migráciou a ekonomickým, sociálnym a kultúrnym rozvojom, ako aj právo na slobodu pohybu osôb.

IOM pracuje v štyroch hlavných oblastiach manažmentu migrácie: migrácia a rozvoj, podpora migrácie, regulácia migrácie a riešenie nútenej migrácie. Medzi prierezové aktivity patrí podpora medzinárodného migračného práva, politickej diskusie a usmerňovania, ochrana práv migrantov, zdravie v súvislosti s migráciou a rodový rozmer migrácie.

IOM tiež často organizuje voľby pre utečencov mimo ich domovskej krajiny, ako napríklad v roku 2004 pri voľbách v Afganistane a v roku 2005 v Iraku.

IOM úzko spolupracuje s partnermi z vládneho, medzivládneho a mimovládneho sektora.

História[upraviť | upraviť zdroj]

IOM, ktorá bola pôvodne Dočasným medzivládnym výborom pre pohyb migrantov z Európy (Provisional Intergovernmental Committee for the Movement of Migrants from Europe – PICMME), bola zriadená v roku 1951 v situácii, kedy západná Európa čelila vysídleniu po druhej svetovej vojne.

S mandátom na pomoc európskym vládam identifikovať krajiny presídlenia pre odhadovaných 11 miliónov ľudí, ktorí sa kvôli vojne ocitli mimo svojich domovov, zabezpečila transport pre takmer milión migrantov počas 50. rokov 20. storočia.

Ústava IOM bola prijatá 19. októbra 1953 v Benátkach ako Ústava Medzinárodného výboru pre európsku migráciu (Intergovernmental Committee for European Migration – ICEM). Ústava vstúpila do platnosti 30. novembra 1954, ktorou organizácia formálne vznikla.

Organizácia postupne prešla zmenou jej názvu z PICMME na ICEM v roku 1952, na Medzivládny výbor pre migráciu (Intergovernmental Committee for Migration – ICM) v roku 1980 a Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (International Organization for Migration – IOM) v roku 1989. Tieto zmeny odrážali viac ako polstoročný prechod organizácie z logistickej na migračnú agentúru.

IOM bola pri katastrofách spôsobených ľuďmi alebo prírodou (Maďarsko v roku 1956, Československo v roku 1968, Čile v roku 1973, migrácia po mori z Vietnamu v roku 1975, Kuvajt v roku 1990, Kosovo a Timor v roku 1999, tsunami v Ázii, invázia do Iraku v roku 2003, zemetrasenie v Pakistane v rokoch 2004/2005, zemetrasenie na Haiti v roku 2010) a v tomto období krédo IOM o humánnej a organizovanej migrácii, ktorá prináša prospech migrantom aj spoločnosti, postupne získavalo medzinárodnú akceptáciu.

Od svojich počiatkov ako operačno-logistickej agentúry rozšírila IOM svoju pôsobnosť a stala sa vedúcou medzinárodnou agentúrou, ktorá spolupracuje s vládami a občianskou spoločnosťou na zvýšení porozumenia rôznych oblastí migrácie, povzbudení sociálneho a ekonomického rozvoja cez migráciu, a zachovaní ľudskej dôstojnosti a kvality života migrantov.

Širší rozmer aktivít sprevádzala rýchla transformácia IOM z relatívne malej agentúry na organizáciu s operačným rozpočtom viac ako 1,5 miliardy USD a s vyše 10 000 pracovníkmi vo viac ako 100 krajinách po celom svete.

Označovaná aj ako „Migračná agentúra“ sa IOM stala referenčným bodom v búrlivej globálnej debate o sociálnych, ekonomických a politických dôsledkoch migrácie v 21. storočí.[4]

Členské štáty[upraviť | upraviť zdroj]

K máju 2017 mala IOM 166 členských a 8 pozorovateľských štátov (spolu s viac ako 80 medzivládnymi a mimovládnymi organizáciami, ktoré sú tiež pozorovateľmi).

IOM na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

IOM pôsobí na Slovensku od roku 1996. Medzi hlavné oblasti jej činnosti patria: asistované dobrovoľné návraty a reintegrácie, integrácia migrantov, prevencia obchodovania s ľuďmi a pomoc obchodovaným osobám, aktivity v oblasti presídľovania utečencov a koordinácia aktivít Európskej migračnej siete.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b IOM Snapshot (PDF). International Organization for Migration. Máj 2017.
  2. "Member States".
  3. "Observer States".
  4. "History".

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]