Medzinárodná organizácia pre migráciu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medzinárodná organizácia pre migráciu
International Organization for Migration
Organisation internationale pour les migrations
Organización Internacional para las Migraciones
Vznik1951
Typagentúra OSN
SídloŽeneva, Švajčiarsko
Členstvo175 členských a 8 pozorovateľských štátov
Oficiálne jazykyanglický, francúzsky a španielsky
Generálny riaditeľAntónio Vitorino
Rozpočet2,5 miliardy USD (2021)
Počet pracovníkov> 17 761 (2021)
Webwww.iom.int, www.iom.sk

Medzinárodná organizácia pre migráciu (angl. International Organization for Migration – IOM) je popredná medzivládna organizácia, ktorá v oblasti migrácie poskytuje služby a poradenstvo vládam aj migrantom, vrátane vnútorne vysídlených osôb, utečencov a pracovných migrantov.

IOM vznikla v roku 1951 ako Medzivládny výbor pre európsku migráciu (angl. Intergovernmental Committee for European Migration – ICEM), aby pomohla presídliť ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy po druhej svetovej vojne. V septembri 2016 sa stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov (OSN) ako migračná agentúra OSN.

K januáru 2023 mala IOM 175 členských[1] a 8 pozorovateľských štátov [2] a pôsobila vo viac ako 100 krajinách. Svojím poslaním a činnosťou IOM podporuje zásadu, že humánna a riadená migrácia je prínosom pre migrantov a spoločnosť.

IOM pomáha zabezpečovať organizovaný a humánny manažment migrácie, podporuje medzinárodnú spoluprácu pri riešení migračných otázok, pomáha hľadať praktické riešenia problémov, ktoré súvisia s migráciou, a poskytuje humanitárnu pomoc migrantom v núdzi, či sú to utečenci, vysídlené osoby alebo iní ľudia, ktorí sa ocitli mimo svojich domovov.

Ústava IOM jednoznačne uznáva prepojenie medzi migráciou a ekonomickým, sociálnym a kultúrnym rozvojom, ako aj právo na slobodu pohybu osôb.

IOM pracuje v štyroch hlavných oblastiach manažmentu migrácie: migrácia a rozvoj, podpora migrácie, regulácia migrácie a riešenie nútenej migrácie. Medzi prierezové aktivity patrí podpora medzinárodného migračného práva, politickej diskusie a usmerňovania, ochrana práv migrantov, zdravie v súvislosti s migráciou a rodový rozmer migrácie.

IOM tiež často organizuje voľby pre utečencov mimo ich domovskej krajiny, ako napríklad v roku 2004 pri voľbách v Afganistane a v roku 2005 v Iraku.

IOM úzko spolupracuje s partnermi z vládneho, medzivládneho a mimovládneho sektora.

História[upraviť | upraviť zdroj]

IOM, ktorá bola pôvodne Dočasným medzivládnym výborom pre pohyb migrantov z Európy (Provisional Intergovernmental Committee for the Movement of Migrants from Europe – PICMME), bola zriadená v roku 1951 v situácii, kedy západná Európa čelila vysídleniu po druhej svetovej vojne.

S mandátom na pomoc európskym vládam identifikovať krajiny presídlenia pre odhadovaných 11 miliónov ľudí, ktorí sa kvôli vojne ocitli mimo svojich domovov, zabezpečila transport pre takmer milión migrantov počas 50. rokov 20. storočia.

Ústava IOM bola prijatá 19. októbra 1953 v Benátkach ako Ústava Medzinárodného výboru pre európsku migráciu (Intergovernmental Committee for European Migration – ICEM). Ústava vstúpila do platnosti 30. novembra 1954, kedy organizácia formálne vznikla.

Organizácia postupne prešla zmenou jej názvu z PICMME na ICEM v roku 1952, na Medzivládny výbor pre migráciu (Intergovernmental Committee for Migration – ICM) v roku 1980 a Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (International Organization for Migration – IOM) v roku 1989. Tieto zmeny odrážali viac ako polstoročný prechod organizácie z logistickej na migračnú agentúru.

IOM bola pri katastrofách spôsobených ľuďmi alebo prírodou (Maďarsko v roku 1956, Československo v roku 1968, Čile v roku 1973, migrácia po mori z Vietnamu v roku 1975, Kuvajt v roku 1990, Kosovo a Timor v roku 1999, tsunami v Ázii, invázia do Iraku v roku 2003, zemetrasenie v Pakistane v rokoch 2004/2005, zemetrasenie na Haiti v roku 2010, ako aj európska migračná kríza) a jej krédo o humánnej a organizovanej migrácii, ktorá prináša prospech migrantom aj spoločnosti, postupne získavalo medzinárodné uznanie.

Od svojich počiatkov ako operačno-logistickej agentúry rozšírila IOM svoju pôsobnosť a stala sa vedúcou medzinárodnou agentúrou, ktorá spolupracuje s vládami a občianskou spoločnosťou na zvýšení porozumenia rôznych oblastí migrácie, povzbudení sociálneho a ekonomického rozvoja cez migráciu, a zachovaní ľudskej dôstojnosti a kvality života migrantov.

Širší rozmer aktivít sprevádzala rýchla transformácia IOM z relatívne malej agentúry na organizáciu s operačným rozpočtom viac ako 1,8 miliardy USD a s vyše 11 500 pracovníkmi vo viac ako 100 krajinách po celom svete.

Označovaná aj ako migračná agentúra sa IOM stala referenčným bodom v globálnej diskusii o sociálnych, ekonomických a politických dôsledkoch migrácie v 21. storočí.[3]

Členské štáty[upraviť | upraviť zdroj]

K januáru 2023 mala IOM 175 členských a 8 pozorovateľských štátov.

IOM na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

IOM pôsobí na Slovensku od roku 1996. Zameriava sa na aktivity v oblasti inklúzie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie.[4]

Od prvých dní od vypuknutia vojny na Ukrajine IOM poskytuje ľuďom utekajúcim na Slovensko priamu pomoc na hraničných priechodoch a v registračných centrách, poradenstvo na diaľku, podporu s dočasným ubytovaním, materiálnu aj potravinovú humanitárnu pomoc a zabezpečuje pre nich starostlivosť o duševné zdravie a psychologickú a sociálnu podporu. Okrem toho vzdeláva pracovníkov v prvej línii v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a v ochrane proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu. Na podporu dlhodobej inklúzie Ukrajincov na Slovensku im IOM poskytuje právne, sociálne a pracovné poradenstvo, organizuje kurzy slovenského jazyka a poskytuje ďalšiu pomoc.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Member States".
  2. "Observer States".
  3. "History".
  4. Činnosť IOM na Slovensku a podpora cieľov udržateľného rozvoja [online]. Bratislava: Medzinárodná organizácia pre migráciu : Úrad v SR, [cit. 2023-03-14]. Dostupné online.
  5. IOM Slovensko: Pomoc ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine [online]. Bratislava: Medzinárodná organizácia pre migráciu : Úrad v SR, [cit. 2023-03-14]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]