Medzinárodné letisko Sukarno-Hatta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medzinárodné letisko Sukarno-Hatta
Bandar Udara Internasional Soekarno–Hatta
IATA: CGK · ICAO: WIII
Základné informácie
Typ letiskamedzinárodné verejné civilné
PrevádzkovateľPT Angkasa Pura II
Otvorenie1984
MestoJakarta, Indonézia
Vzletové a pristávacie dráhy
Smer Dĺžka Povrch
07R/25L 3 600 m betón
07L/25R 3 600 m betón
Štatistika (2011)
Cestujúcich47 647 377
Pohybov345 495 lietadiel
www.angkasapura2.co.id

Medzinárodné letisko Sukarno-Hatta (Bandar Udara Internasional Soekarno-Hatta), (IATA: CGK, ICAO: WIII) je medzinárodné letisko v indonézskom hlavnom meste Jakarta. Je to najvýznamnejšie letisko Indonézie a jedno za najvýznamnejších ázijských letísk. Nachádza sa približne 20 km na západ od Jakarty. Bolo navrhnuté odborníkom na architektúru letísk, francúzskym architektom Paulom André. Medzinárodné linky letiska smerujú hlavne do východnej a juhovýchodnej Ázie a na Blízky východ. Z európskych letísk má letisko spojenie s Amsterdamom a Mníchovom, priame linky smerujú aj do Perthu, Sydney a Melbourne.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V sedemdesiatych rokoch padlo rozhodnutie o výstavbe nového letiska, keďže jakartské letisko Kemayoran už kapacitne nepostačovalo. Štúdie boli spolufinancované prostredníctvom USAID a výstavba letiska bola ukončená v roku 1985. Letisko je pomenované po prvých oficiálnych predstaviteľoch krajiny, prezidenta Sukarna a viceprezidenta Hatta. Vzhľad terminálov vychádza z tradičného indonézskeho štýlu, v čakárňach sú umiestnené tropické rastliny, čo robí letisko unikátnym a predmetom architektonických ocenení.

Medzinárodné a vnútroštátne linky letiska Sukarno-Hatta

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Momentálne letisko zaznamenáva rýchly rast počtu cestujúcich, veľká väčšina z tohto rastu ale pripadá na vnútroštátne lety. Napriek otvoreniu tretieho terminálu v roku 2009 letisko prekročilo v roku 2011 svoju kapacitu, 38 miliónov cestujúcich ročne, o viac ako 5 miliónov.

Pohľad na terminál

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Soekarno–Hatta International Airport na anglickej Wikipédii.