Preskočiť na obsah

Meritaton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Meritaton

Dcéra Nefertiti a faraóna Achnatona, manželka faraóna Smenchkarea, niekedy stotožňovaná s Anchcheperure Nefernefruaton.

Obdobie panovania
18. dynastia Egypta
????–????
RodičiaAchnatonNefertiti

Meritaton alebo Merit Aton (* Téby?) bola egyptská princezná a neskôr manželka a spoluvládkyňa faraóna 18. dynastie Egypta, Smenchkareho. Zastávala pozíciu manželky faraóna Smenchkareho. Jej meno v preklade znamená:„Tá, ktorá je milovaná Atonom.

Aton bol staroegyptský boh slnka. Vieru v neho (ako jediného boha) presadzoval jej otec faraón Achnaton. Uctievanie Atona ustalo po faraónovej smrti.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Achnaton, Nefertiti a ich dcéry.

Meritaton bola prvá zo šiestich dcér, ktoré sa narodili faraónovi Achnatonovi a jeho manželke Nefertiti. Jej sestry boli Meketaton, Ankhesenpaaton, Neferneferuaton Tasherit, Neferneferure a Setepenre. Je známe, že sa neskôr vydala za faraóna Smenchkareho. Nezachovali sa údaje o tom, že Meritaton mala potomkov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Faraón Achnaton a jeho rodina, ako uctievajú Atona.

Narodila sa na začiatku vlády jej otca. Kráľovská rodina, sa presťahovala do nového hlavného mesta založeným jej otcom, Achnatonom. Za vlády Achnatona bola často predstavovaná ako najstaršia zo šiestich dcér. Jej postava sa objavila na maľbách v chrámoch, hrobkách a súkromných kaplnkách. Je tiež uvedená v diplomatických listov, pod menom Mayati.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]