Preskočiť na obsah

Michal III. (Bulharsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 21:01, 11. január 2016, ktorú vytvoril TeslaBot (diskusia | príspevky) (IB Vládca → Vládca)

Micha(e)l Asen III. (po bulharsky: Михаил Асен III - Michail Asen III), známy pod menom Micha(e)l Šišman (III.) (Михаил Шишман - Maichail Šišman), bol v rokoch 13231330 bulharský cár.

Po skorej smrti Svjatoslavovho syna Juraja II. Terteresa si na bulharský trón zasadol cár Michael Šišman. Tohto vidinského despotu si zvolili bojari. V tej chvíli už pokojné roky vlády cára Teodor Svjatoslava už boli minulosťou. Zaujímavosťou bolo, že takmer celé svoje obdobie panovania (13231330) cár presedel na koni.

Michael Šišman stál na začiatku zrodu novej dynastie Šišmanovcov, ktorej vznik sa datuje začiatkom roku Michaelovej vlády. Jej úlohou bolo udržať silu Bulharska až do zániku druhého bulharského cárstva. Michael Šišman bojoval v mnohých bitkách. Poznal aj víťazstvá aj prehry. Jeho prvé bitky proti Byzantskej ríši v oblasti Trácka sú zrkadlom veľkej sily jej armády.

O pár rokov neskôr, keď znova hrozila bitka s Byzantíncami, už sám nevedel rady, a tak poprosil Tatárov – svojho starého spojenca, – aby mu pomohli v boji. Nečakané vpády zo strany Bulharov v Trácku a v Adrianopole vyčerpávali Byzantskú ríšu, ktorá bola nejednotná, pretože v krajine bolo veľa vnútorných rozporov a bitiek.

V roku 1324 cár Michael Šišman podpísal s Byzantíncami mierovú zmluvu, pretože nebol si schopný udržať v bitkách získané oblasti. Zmluva bola potvrdená svadbou cára so sestrou mladého panovníka Andronika – Teodorou – vdovou po cárovi Todorovi Svetoslavovi. Týmto spôsobom si cár zabezpečil mier z juhu. Nová dynastia bola taktiež slávnostne uznaná za platnú.

V druhej polovici 20. rokov 14. storočia bol cár zapletený do bitky o Konštantínopol. Jeho túžba získať ho do svojich rúk sa však neskončila dobre. Po neúspešnom vojenskom pochode v Trácku prosil Andronika znova o mier. Tento mier bol teraz pre Bulharsko veľmi potrebný, pretože čoraz viac na krajinu doliehali Srbi.

Tí ovládali už veľkú časť Macedónska a ich kráľ Stefan Dačanski sa pripravoval na bitku proti Bulharom. Bitka sa uskutočnila pri meste Velbădž (dnes Kjustendil) na západe krajiny. Nasledovali dramatické momenty s dôležitými následkami pre Bulharsko. Koncom júla roku 1330 po bitke proti Srbom sa oba tábory dohodli na prímerí. Srbská armáda však prímerie porušila a vydala sa na boj proti prekvapenej bulharskej armáde. Bulhari nemali šťastie, pretože spojenci z Byzantskej ríše neprišli. Srbský kráľ bojoval kruto. Chcel totiž pomstiť vyhnanie svojej sestry Anny Nedy – prvej manželky bulharského cára, ktorú Michail Šišman vyhostil z krajiny. Cár bojoval smelo a umrel v boji.


Michael Asen III.
Vladárske tituly
Predchodca
Todor Svetoslavov
cár
13231330
Nástupca
Ivan Alexander