Preskočiť na obsah

Milan Sládek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Milan Sládek
slovenský mím, choreograf, režisér a pedagóg
Milan Sládek
Narodenie23. február 1938 (86 rokov)
Streženice, Československo
Aktívne roky1957 – súčasnosť
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Milan Sládek

Milan Sládek (* 23. február 1938, Streženice) je slovenský mím, choreograf, režisér a pedagóg. Jeho najznámejšou pantomimickou postavou je svetovo známy Kefka[1].

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Sprvu ho zaujalo výtvarné umenie a začal študovať na Umeleckopriemyslovej škole v Bratislave, odbor rezbárstvo, ktorú ukončil maturitou v roku 1957. Už ako stredoškolák sa venoval divadlu, prvé pantomimické vystúpenia odohral v rámci študentského amatérskeho divadla na Univerzite Komenského v Bratislave.

Milan Sládek pokračoval v štúdiu herectva na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V štúdiách pokračoval neskôr v Prahe u Emila Františka Buriana, mága poetického divadla, jedného z hlavných tvorcov československej medzivojnovej avantgardy. Tu čoskoro získal svoj prvý profesionálny angažmán. Spoločne s Eduardom Žlábkom, sólovým tanečníkom a choreografom Burianovho divadla D34, založil svoj prvý pantomimický súbor.

10. marca 1960 sa po prvý raz objavuje na scéne postava KEFKA. Bol to hlavný hrdina z pantomimickej komédie HRČA, pikolík v záhradnej reštaurácii. Sládkov pohľad na pantomímu je iný, ako poznáme u francúzskych tvorcov. Už v prvej pantomimickej kreácii ho zaujímala práca so súborom. Charakter tém, ktoré si vyberá na inscenovanie, ovplyvní jeho herecký-pantomimický prejav a aj výrazové prostriedky, aké pri inscenovaní používa. Tým sa jeho inscenácie veľmi odlišujú.

V roku 1962 sa vracia Sládek so svojim súborom do Bratislavy, tu sa súbor stáva autonómnym telesom v rámci Slovenského národného divadla. Milan Sládek a jeho súbor dostávajú pozvania do zahraničia, kde sa stávajú pravidelnými hosťami prestížnych festivalov.

V roku 1968 prevzal Milan Sládek vedenie divadelnej organizácie, ktorá združovala tri súbory: pantomímu, kabaret a činohru. V tom istom roku však politické zvraty nebezpečne ohrozili jeho kariéru: 21. augusta 1968 vojská piatich krajín Varšavskej zmluvy prepadli a okupovali Československo. Nový režim mu na dlhú dobu udusil akúkoľvek tvorivosť. S časťou skupiny odišiel do Švédska a odtiaľ do Spolkovej republiky Nemecko. Konkrétne do Kolína nad Rýnom, ktorý sa stal jeho novým domovom, žičlivým prostredím pre ďalší vývoj jeho tvorby.

Umenie pantomímy nepozná jazykovú bariéru, a tak sa Milan Sládek v novom prostredí rýchlo aklimatizoval a v rámci zájazdovej činnosti sa jeho súbor zaradil medzi najrenomovanejšie pantomimické súbory na svete.

V roku 1974 otvoril v Kolíne nad Rýnom svoje DIVADLO KEFKA. Divadlo bolo v tom čase jediné stále divadlo pantomímy v západnej Európe. O dva roky neskôr sa z iniciatívy Milana Sládka, za finančnej a organizačnej podpory mesta Kolín, uskutočnil medzinárodný festival pantomímy GAUKLER, ktorý dvanásť rokov patril k najlepším svojho druhu na svete.

Počas intenzívnej pätnásťročnej spolupráce s Goethe Institutom navštívil Milan Sládek so svojim súborom viac ako päťdesiat krajín sveta, kde sa zúčastnil nespočetného množstva festivalov.

Pedagogická práca Milana Sládka mnohokrát prebieha v podobe rozličných projektov s mladými ľuďmi. Pravidelne viedol so svojim divadlom workshopy doma i v zahraničí. V 1987 roku sa stáva profesorom pantomímy na Folkwang Hochschule v Essene. V rokoch 19792004 pracoval so štátnou Nemecko-francúzskou organizáciou pre mládež, založenou Charlesom de Gaullom a Konradom Adenauerom.

Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa vracia do vlasti. V roku 1994 sa stáva riaditeľom novozaloženého Medzinárodného inštitútu pre pohybové divadlo, ktorý viedol až do júna 2002. Inicioval taktiež rekonštrukciu historickej budovy Divadla ARÉNA.

Po navrate do SRN sa okrem vlastnej činnosti podieľa aj na realizovani rozličných medzinárodných projektov. V roku 2005 inscenoval v Tokiu OPERU ZA TRI GROŠE, v roku 2006 sa pričinil o rekonštrukciu a naštudovanie Mozartovej pantomímy PANTALON A COLUMBINA KV 446 pre Mozartov festival vo Viedni. V roku 2008, pri priležitosti svojich sedemdesiatych narodenín, inscenoval nový sólový program. A to baletnú pantomímu od Kurta Weilla ČAROVNÁ NOC pre festival v talianskej Siene.

V januári 2016 Sládek vystúpil na pôde UNESCO v Paríži. Bolo to vôbec prvé pantomimické predstavenie v rámci tejto medzinárodnej organizácie. Sládek predstavil svoje dielo Antigona, pripravené špeciálne pre túto príležitosť. Dielo prináša nový pohľad na starovekú tému.[2]

V roku 2000 mu prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. http://www.24hod.sk/clanok-47999-Mim-Milan-Sladek-vystupi-opat-na-Slovensku.html
  2. Na pôde UNESCO sa prvýkrát objaví pantomíma, vystúpi slovenský mím [online]. TASR, 2016-01-14, [cit. 2016-01-14]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]