Miloslav Turzák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miloslav Turzák
slovenský maliar
Narodenie21. november 1956 (63 rokov)
Poprad

Miloslav Turzák (* 21. november 1956, Poprad) je slovenský maliar.

Narodil sa v roku 1956 v Poprade – Veľkej, v rodine výtvarníka, pedagóga a maliara krajinárskych motívov z Tatier a Spiša – Samuela Turzáka. V rokoch 1980 až 1982 absolvoval súkromné štúdium maľby a kresby v ateliéry svojho otca Samuela Turzáka. V roku 1987 sa stal členom výtvarného združenia pri Závodnom klube odborov k. p. Vagónka Poprad. Externým metodikom združenia bol akademický maliar Michal Trembáč.

Od roku 1987 sa zúčastňoval klubových výstav, realizoval autorské výstavy, výstavy vo dvojici i trojici, a to so svojim otcom, výtvarníkom Kamilom Leštachom, rezbárom Jánom Šramkom, akademickými maliarmi a výtvarníkmi Michalom a Petrom Trembáčovcami, Ondrejom Ivanom starším, Viliamom Pirchalom a sochárom Imrichom Svitanom.

Od roku 2009 sa datuje nová etapa tvorby Miloslava Turzáka. Vtedy prvýkrát vystavoval spolu so svojim synom výtvarníkom, pedagógom Tomášom Turzákom. O krátky čas nato, sa k tejto dvojici pridal aj český fotograf a básnik, Jaroslav Balvín. Pod ich vplyvom po roku 2013 maliarsky prejav Miloslava Turzáka dostal nový rozmer so silným sociálnym podtónom. Trojica absolvovala sériu zahraničných a domácich výstav v rokoch 2015, 2016, 2018 a to v Cieszyne v Poľsku, v Prahe v Česku a Zlatých Moravciach na Slovensku.

Autor v súčasnosti žije a tvorí v svojom rodisku v Poprade – Veľkej. Zameriava sa na maľbu, kresbu a grafiku. Inšpiráciou mu je krajina Spiša, Podtatranská krajina a samotné Vysoké Tatry.