Minútový valčík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prvé takty tohto valčíka

Valčík Des dur, op. 64, č. 1 nazývaný „minútový valčík“ je klavírny valčík napísaný Fryderykom Chopinom. Je venovaný poľskej kňažnej menom Delfina Potocka.

Chopin napísal valčík v roku 1847 a v tom istom roku ho vydal v hudobnom vydavateľstve Breitkopf & Härtel v Lipsku ako prvý z Troch valčíkov, Op. 64.

Tempo a rýchlosť[upraviť | upraviť zdroj]

Valčík je daný tempom molto vivace (veľmi živo). Toto dielo je už dlho známe ako „minútový valčík“, avšak Chopin nemal v úmysle tento valčík hrať za minútu. Celá skladba trvá jeden a pol alebo dve a pol minúty. Valčík je dlhý 140 taktov s jedným pätnásť-taktovým opakovaním a preto by sa valčík musel hrať na takmer 420 štvrťových nôt za minútu, aby sa mohol hrať úplne v priebehu jednej minúty. Hranie čo najrýchlejšieho valčíka je stále úspechom, ktoré niektorí klaviristi skúšajú. Camille Bourniquel, jeden z Chopinových biografov, pripomína, že Chopin získal inšpiráciu pre tento valčík, keď sledoval, ako malý pes honil svoj chvost, čo prinútilo skladateľa, aby pomenoval dielo „Valse du petit chien“, čo znamená „Malý psí valčík“.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Minute Waltz na anglickej Wikipédii.