Mini (auto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mk I Mini, produkované v 60. rokoch

MINI Austin Rover je vozidlo projektované britským konštruktérom gréckeho pôvodu Alecom Issigonisom. Toto vozidlo bolo uvedené na trh v roku 1959. Na začiatku 60. rokov 20. storočia sa stalo jedným z najobľúbenejších európskych áut.

Mini vstúpil na trh v dobe, keď svet (a hlavne Veľká Británia) túžila po malom praktickom aute do mesta. Na to zareagovali značky Austin a Morris, pod týmito značkami sa Mini neskôr produkovalo. Hlavný konštruktér, Alec Issionis navrhol prevratný spôsob konštrukcie tohto nesporne revolučného vozidla. Typ konštrukcie „všetko vpredu“ – to znamená motor, náhon predných kolies aj prevodovka. Prevratné bolo aj umiestnenie motoru naprieč, do tej doby sériovo vôbec neprodukované, ktoré dávalo omnoho viac priestoru pre posádku a umožňovalo čo najmenšie rozmery auta. Mini sa podľa predpokladu stalo predajným trhákom a vyrábal sa až do roku 2001, pričom sa vyrobilo 5,3 miliónov kusov. Od toho roku sa vyrába už pod kontrolou a vedením spoločnosti BMW, ktorá Mini kúpila, úplne nové vozidlo predávané pod značkou Mini vo verziách Cooper, Hatch atď. V roku 2007 prišla nová generácia, ktorá priniesla evolúciu skôr technickú ako dizajnovú. V tom istom roku sa na autosalóne vo Frankfurte predstavila verzia kombi s názvom Clubman. Ďalej sa chystá uviesť terénne varianty a končia sa prípravy pre kabriolet. Na rozdiel od prvej generácie však Mini vyrábaný po roku 2001 patrí k drahším štýlovým automobilom.

Autori designu nových modelov Mini striktne odmietajú označenie retro. Tvrdia, že súčasný vzhľad týchto vozidiel je len pokračovaním línie prvej generácie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mini (auto)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]