Mizen Head (polostrov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mys Mizen Head na rovnomennom polostrove

Mizen Head alebo staršie Ivagha (angl. Mizen Head Peninsula, resp. Ivagha Peninsula, ír. Carn Uí Néid) je polostrov vybiehajúci do Atlantického oceánu na juhozápadnom pobreží Írska. Je súčasťou územia grófstva Cork. Mys Brow Head je najjužnejším bodom pevninskej časti ostrova. Na dĺžku meria 27 km, na šírku maximálne 11 km a minimálne 2 km.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Polostrov prebieha v smere severovýchod - juhozápad, od zvyšku pevniny ostrova sa oddeľuje zhruba v línii obcí Durrus na severe a Ballydehob na juhu. Severné pobrežie obmýva záliv Dunmanus Bay, juhozápadné zálivy Dunlough Bay a Barley Cove a južné Keltské more so zálivmi Toormore Bay, Croagh Bay, Skull Harbour a Roaringwater Bay. Pobrežie je značne členité po celej dĺžke s hlboko vrezanými zálivmi a zátokami a viacerými ostrovmi pri pobreží. Najväčšie ostrovy v tesnej blízkosti pobrežia sú Long Island, Castle Island a Horse Island na juhu a Furze Island na severe. Na južnom pobreží okrem toho vybiehajú do mora malé polostrovy zakončené mysmi Mizen Head, Brow Head, Streek Head, Spanish Point, Castle Point a Coosheen Point, na západnom pobreží je to mys Three Castle Head.

Reliéf[upraviť | upraviť zdroj]

Povrch polostrova je pomerne členitý, najvyšším bodom je vrch Mount Gabriel (407 m n. m.) v centrálnej časti. Medzi ďalšie významné vrchy patria: Knocknamaddree (312 m n. m.), Mount Corin (286 m n. m.), Knockaughna (268 m n. m.) a Knockaphuca (237 m n. m.).

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Na polostrove ležia dve mestečká - Ballydehob a Schull, obe na južnom pobreží, okrem nich obce Goleen, Dunmanus, Rossbrin, Toormore a Crookhaven. Polostrovom prechádza turistická magistrála nazývaná Malin to Mizen, ktorá spája najsevernejší bod írskej pevniny (mys Malin Head) s mysom Mizen Head.