Močová inkontinencia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Močová inkontinencia alebo pomočovanie je nedobrovoľná strata moču z tela. Často je dočasná a skoro vždy vyplýva z aktuálneho zdravotného stavu.

V tomto článku termín „inkontinencia“ je použitý pre spojenie „močová inkontinencia“. Existuje i fekálna inkontinencia.

Močová inkontinencia u žien[upraviť | upraviť zdroj]

Ženy trpia inkontinenciou 2-krát viac často ako muži. Tehotenstvo a pôrod, menopauza a štruktúra ženského močového traktu spôsobujú tento rozdiel. Ale ženy i muži sa môžu stať inkontinentnými pre neurologický úraz, vrodené defekty, mozgovú porážku, sklerózu multiplex a fyzické problémy spojené so starnutím.

Kým močová inkontinencia postihuje staršie ženy viac často než mladšie ženy, počiatok inkontinencie nie je nutne spojený s vekom. Inkontinencia je liečená a často liečiteľná v každom veku.

Ženy s inkontinenciou môžu mať rozpaky hovoriť o svojom probléme, čo je ale nesprávne.

Inkontinencia u žien sa obvykle vyskytuje pre problémy so svalmi, ktoré pomáhajú zadržovať alebo uvolňovať moč. Telo skladuje moč – vodu a odpady vylúčené obličkami – v močovom mechúri, čo je orgán podobný balónu. Mechúr je napojený na močovú trubicu, ktorou moč opúšťa telo.

Počas močenia sa svaly v stene mechúra kontrahujú (sťahujú), tlačiac moč von z mechúra do močovej trubice. Súčasne svaly zvierača okolo močovej trubice relaxujú (uvoľňujú sa), nechávajúc moč prechádzať von z tela. Inkontinencia sa objaví, keď svaly mechúra sa nečakane kontrahujú alebo svaly okolo močovej trubice sa nečakane uvoľnia (relaxujú).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]