Preskočiť na obsah

Vylučovacia sústava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Močová sústava)
Vylučovacia sústava človeka

Vylučovacia sústava je orgánová sústava, ktorá zabezpečuje odstránenie odpadových látok z tela živočícha a je jedným z najdôležitejších systémov v ľudskom organizme.

Vylučovacia sústava cicavcov[upraviť | upraviť zdroj]

Zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Obličky, močovody, močový mechúr, močová rúra.

Funkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Tvorí, skladuje, vedie a odstraňuje moč z tela a vytvára pot pomocou potných žliaz. Reguluje objem a chemické zloženie krvi, filtruje a odstraňuje odpadové látky, reguluje rovnováhu tekutín a elektrolytov, pomáha udržiavať pH a stabilnú hladinu vápnika vo vnútornom prostredí, vylučuje hormóny, ktoré regulujú tvorbu červených krviniek. Taktiež poznáme vylučovanie : tráviacou, dýchacou, vylučovacou sústavou.

Choroby obličiek[upraviť | upraviť zdroj]

Obličky sú orgán pre život nevyhnutne dôležitý. Ak sa zastaví ich činnosť, nastane rozsiahla porucha vnútorného prostredia - urémia - a postihnutý pomerne za krátky čas umiera.

V prípade zlyhania obličiek musí pacient chodiť na dialýzu, kde je napájaný na umelú obličku. Jeho krv sa vedie do špeciálneho prístroja, v ktorom sa zbavuje odpadových látok a očistená sa vracia späť do tela.

V obličkách sa môžu nachádzať močové kamene, ktoré môžu spôsobovať poruchu odtoku moču alebo byť príčinou opakovaných zápalov. Jeden zo spôsobov ich odstránenia je pomocou ultrazvuku, ktorý ich rozbije a menšie kamienky sa potom vylúčia močom.