Preskočiť na obsah

Moderná spoločenská hra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hráči hrajúci hru Osadníci z Katanu

Moderná spoločenská hra je stolová hra, ktorá je charakteristická jednoduchými pravidlami, vysokou mierou interakcie hráčov, hernou témou a atraktívnym spracovaním herných komponentov. Svetovou veľmocou moderných spoločenských hier je Nemecko a preto sa takéto hry niekedy označujú aj ako nemecké spoločenské hry alebo aj eurohry. V nemecku sa moderné spoločenské hry označujú názvom "Autorenspiel", ktorý odráža dôležitosť tvorcu hry. Niekedy sú moderné spoločenské hry dávané do kontrastu voči tzv. americkým hrám, ktorých priebeh a výsledok je viacej ovplyvnený vplyvom náhody a téma hry je obvykle bojová.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Vplyv náhody[upraviť | upraviť zdroj]

Moderné spoločenské hry v sebe kombinujú prvky náhody ale aj strategického rozhodnovania. Oproti bežným spoločenským hrám, ktorých výsledok je z väčšej časti ovplyvnený náhodou, ako je napríklad hra Človeče nehnevaj sa, je vplyv náhody v moderných spoločenských hrách obvykle menší než vplyv hernej stratégie.

Herná téma[upraviť | upraviť zdroj]

Moderné spoločenské hry na rozdiel od abstraktných doskových hier obsahujú herné témy. Tieto témy sú obvykle ekonomické a herný konflikt medzi hráčmi je nepriamy. Vojnové témy sa v týchto hrách vyskytujú len zriedkavo. Hra je často zasadená do nejakej historickej doby (napr. stredovek) alebo prostredia (napr. obchodovanie).

Eliminácia hráčov[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšou charakteristickou vlastnosťou moderných spoločenských hier je absencia možnosti eliminácie hráčov. Hráči zostávajú v hre až do jej konca. Tieto hry sú obvykle navrhnuté tak, aby si hráči neboli do konca hry istý svojím viťazstvom či porážkou.


História[upraviť | upraviť zdroj]

Za predchodcu moderných spoločenských hier je možné považovať hru Monopoly. Obrovský nárast popularity týchto hier však priniesla až v roku 1995 hra Osadníci z Katanu. Táto hrá bola preložená do 30 jazykov, pričom len v Nemecku sa z nej predalo niekoľko miliónov kusov. Po Osadníci z Katanu vznikli ďalšie populárne hry ako Carcassonne, Puerto Rico, Alhambra a ďalšie.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]