Modifikovaná Mercalliho stupnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Modifikovaná Mercalliho stupnica skrátene (MM) sa používa na určenie veľkosti zemetrasenia, podľa jeho účinku, resp. intenzity pôsobenia na zemský povrch, ľudí, prírodné objekty a stavby. Má 12 stupňov, I. pre najslabšie a XII. pre najsilnejšie zemetrasenia. Mercalliho stupnica je založená na miere poškodenia, ktorú pozorovalo veľké množstvo ľudí a má preto obmedzené použitie (napríklad nemožno s ňou hodnotiť zemetrasenia v neobývaných oblastiach). Je obdobná so stupnicami MSK-64 (používaná v bývalom východnom bloku) ako aj EMS-92 a EMS-98 (zavedené v Európe Európskou seizmologickou komisiou).

Vývoj Mercalliho stupnice[upraviť | upraviť zdroj]

Mercalliho stupnica vznikla pôvodne z desaťstupňovej Rossi-Forelovej stupnice, ktorú upravil taliansky vulkanológ Giuseppe Mercalli v rokoch 1883 a 1902. Pôvodná Mercalliho stupnica mala 10 stupňov.

V roku 1902 bola 10 stupňová Mercalliho stupnica rozšírená na 12 stupňom talianskym fyzikom Adolfom Cancanim. Neskôr ju kompletne prerobil nemecký geofyzik August Heinrich Sieberg a stala sa tak známa ako Mercalli-Cancani-Siebergova stupnica (MCS). Mercalli-Cancani-Siebergovu stupnicu neskôr preložili do angličtiny a publikovali Angličania Harry O. Wood a Frank Neumann v roku 1931 ako Mercalli-Wood-Neumanovu (MWN) stupnicu. Posledné zásahy do stupnice urobil Charles Richter. Dnes sa stupnica volá Modifikovaná Mercalliho stupnica, známa je aj pod skratkou MM.

Stupnica[upraviť | upraviť zdroj]

Modifikovaná Mercalliho stupnica
Intenzita zemetrasenia Zemetrasenie
 I. Zemetrasenie necíti nik okrem citlivých ľudí (za priaznivých okolností).
 II. Cíti ho iba niekoľko ľudí v pokoji; nie veľmi pevné zavesené predmety sa kolíšu.
 III. Značne ho cítiť vo vnútri budov. Stojace autá sa môžu kolísať.
 IV. Všeobecne ho cíti vo vnútri, spiaci sa prebúdzajú, autá sa kolíšu, okná rinčia.
 V. Cíti ho každý, miestami padá omietka, rozbíja sa riad a okná, kyvadlové hodiny sa zastavujú.
 VI. Cíti ho každý - mnohí ľudia sú vystrašení. Komíny a omietka sa poškodzujú, nábytok sa pohybuje, predmety sa prevracajú.
 VII. Každý uteká von. Zemetrasenie cítiť aj v pohybujúcich sa autách. Budovy sú mierne poškodené.
 VIII. Všeobecný poplach. Slabé budovy sú ťažko poškodené, steny a nábytok sa prevrhujú, v studniach sa mení hladina vody.
 IX. Panika. Slabé budovy sú celkom zničené, rozsiahle škody sú aj na dobre postavených budovách, na základoch a podzemných potrubiach, zem je popráskaná a popukaná.
 X. Panika. Pretrvávajú len najsilnejšie budovy, zem je veľmi dopukaná, koľajnice sú poprehýbané, voda sa prelieva cez brehy riek.
 XI. Panika. Vydrží len málo budov, v zemi sú široké pukliny, vznikajú zlomové zrázy, podzemné potrubie vypovedá službu. Koľajnice sú veľmi poprehýbané.
 XII. Panika. Úplná deštrukcia, na zemi vidieť vlnenie, zorné pole a horizont sú narušené, predmety lietajú vo vzduchu.