Munţii Şureanu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Munţii Şureanu
pohorie
Varfu lui patru.jpg
Vârfu lui Pătru, najvyšší vrch pohoria
Štát Rumunsko Rumunsko
Časť Karpát
Najvyšší bod Vârful lui Pătru
 - výška 2 130 m n. m.
Geologické zloženie kryštalické bridlice a vápenec

Munţii Şureanu (iné názvy: Munţii Şurean, Munţii Şureanului, Munţii Şurianu, Munţii Şurian, Munţii Şurianului, Munţii Sebeş, Munţii Sebeşului) je pohorie v Rumunsku. Najvyšším vrchom je Vârful lui Pătru v juhovýchodnej časti pohoria.

Munţii Şureanu nemajú výraznejší hlavný hrebeň, napriek tomu ho možno vysledovať v smere juhovýchod - severozápad. Od juhovýchodu sa Munţii Şureanu vejárovite vetvia v mnohých hrebeňoch, pričom od ostatných pohorí sú oddelené riekami. Na juhu od Paringu je to rieka Jiu de Est a od Retezatu riečka Strei. S týmto pohorím sú Munţii Şureanu spojené sedlom Pasul Băniţa, na východe od pohorí Cindrel a Lotru je to rieka Frumoasa, ktorá neskôr mení meno na Sebeş.

Geologicky je pohorie tvorené väčšinou kryštalickými bridlicami, ale na juhovýchode sú aj rozsiahle vápencové a na severovýchode pieskovcové oblasti. Munţii Şureanu je veľmi zložité a komplikované pohorie, hlavný hrebeň je kľukatý a mnohokrát sa stáča rôznymi smermi. V horách je aj veľa bočných hrebeňov, z ktorých najvýznamnejšie sú od juhu: Canciu, Jigoru Mare, Răchita, Meleia a Godeanu.

Turistika a ochrana prírody[upraviť | upraviť zdroj]

Pohorie nie je najväčšou turistickou destináciou v Rumunsku. Najväčším ťahákom je starobylé dácke mesto Sarmizegetusa Regia, ktoré je opravené a zapísané na prestížnom zozname UNESCO. Kúsok od neho sa nachádza rozsiahly krasový systém, kde je turisticky atraktívna jaskyňa Cioclovina, ktorá tvorí spolu s jaskyňou Ponor cez šesť kilometrov dlhý systém pretekaný podzemnou riečkou. Z krasových útvarov sa tiež často navštevuje jaskyňa Bolii.

Masív nie je príliš zastavaný horskými chatami, k dispozícii je ale veľké množstvo salašov. Na juhu pohoria v údolí potoka Jiul de Est je chata Voievodu. Mimo Šureanu leží chata Obirsia Lotrului na juhovýchode masívu. Ďalšia chata leží pri priehrade Oaşa, aj pri jazere Şureanu je horská chata. Posledná chata je v sedle Prislop na severe pohoria.

V horách sa nachádza len jedno chránené územie, a to prírodný park Grădiştea Muncelului - Cioclovina v juhozápadnej časti masívu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Șureanu na českej Wikipédii.