Museo archeologico nazionale di Paestum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Museo archeologico nazionale di Paestum
Museo archeologico Paestum.jpg
Základné údaje
Adresa Via Magna Grecia 919-84063 Paestum
CapaccioTaliansko
Rok založenia 1952
Typ historické múzeum
Ďalšie odkazy
Web www.museopaestum.beniculturali.it
Commons Museo archeologico nazionale di Paestum

Museo archeologico nazionale di Paestum (doslova "Národné archeologické múzeum v Paeste") je špecializované historické múzeum v juhotalianskom meste Capaccio v regióne Kampánia, zhromažďujúce nálezy historickej a umeleckej povahy pochádzajúce z archeologickej lokality Paestum a jej okolia.

Kolekcia vystavených exponátov, z ktorých mnohé predstavujú umelecko-historické artefakty nesmiernej ceny, dokumentuje vývoj a premeny pôvodnej gréckej kolónie Poseidonia, založenej na konci 7. a začiatkom 6. storočia pred Kr., až po vznik rímskej kolónie v roku 273 pred Kr. Ilustrujú sociálne a spoločenské premeny mesta, jeho verejný a náboženský život, umenie a remeslá.

Múzeum a jeho exponáty[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik a vývoj múzea, založeného v roku 1952, súvisel s množiacimi sa archeologickými nálezmi objavovanými počas prác pri odkrývaní Paesta a jeho blízkeho okolia. Spočiatku jedna miestnosť v budove postavenej podľa projektu architekta M. de Vitu pri narastaní zbierkového fondu už nestačila. V roku 1962 bola stavba rozšírená o nové priestory podľa návrhu E. de Feliceho. K poslednému rozšíreniu múzea prišlo v roku 1999.

Z pôvodnej gréckej Poseidonie sú tu uložené napr. sošky, votívne a ozdobné terakotové predmety, importy gréckej keramiky (medzi ktorými sa o.i. našla antická amfora s čiernymi postavami zobrazujúcimi Heraklovu apoteózu z rokov 500 - 510 pred Kr.), bronzové vázy pochádzajúce z niekdajšej podzemnej svätyne na agore ako aj niekoľko vápencových maľovaných náhrobkov z hrobiek nekropoly z 5. - 4. stor. pred Kr., ktoré sú vzácnym svedectvom gréckej nástennej maľby.

Dôležitú časť múzea predstavuje súbor architektonických a sochárskych artefaktov z vykopávok v posvätnom okrsku Héraion.

Skokanova hrobka[upraviť | upraviť zdroj]

Výjav so skokanom do vody na stropnej platni v tzv. Skokanovej hrobke

Najcennejším exponátom múzea je komlex maľovaných náhrobných platní z tzv. Skokanovej hrobky. Je vzácnym príkladom maľovaného umenia z obdobia tzv. Magna Grecia. Ide o hrobku v podobe kamennej rakvy, tvorenej štyrmi postrannými vápencovými platňami a jednou vrchnou, pochádzajúcu z rokov 480 - 470 pred Kr. Bol v nej uložený vysokopostavený muž s lýrou, antickou vázou a dvoma alabastrovými nádobami. Maľby sú nanesené na omietke a zobrazujú hostinu s mužskými, do pása obnaženými postavami ležiacimi na ležadlách. Muži pijú z čiaš víno, ktoré im dolievajú sluhovia. Niektorí hrajú hru zv. kótabbos, ktorá spočívala v zasiahnutí tácok zvyškami vína v pohároch. Maľby so zreteľným etruským vplyvom sa interpretujú ako alegórie pohrebnej hostiny, ktorá prostredníctvom vína spája priateľov, prejavujúcich svoju radosť zo života, ktorá je už zosnulému odopretá.

Najslávnejší výjav sa nachádza na stropnej platni - zobrazuje skokana skáčuceho z mostíka do vody, čo je zrejme narážka na prechod z pozemského života do záhrobia.

Maľby sa vyznačujú neobyčajnou vytríbenosťou, reálnosťou výjavov a výrazov postáv ako aj výnimočnou harmóniou kompozície.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 40°25′24″S 15°00′25″V / 40,423333°S 15,006944°V / 40.423333; 15.006944

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]