Nákladný bicykel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Preprava troch detí na bicykli Yuba Mundo
Holandský bakfiets

Nákladný bicykel je vozidlo poháňané ľudskou silou (bicykle) určené a konštruované špeciálne na prepravu nákladov. Dizajn vozidla zahŕňa priestor pre náklad pozostavajúci z otvoreného alebo uzatvoreného boxu, plošiny alebo koša, zvyčajne umiestneného nad jedným alebo oboma kolesami, nízko nad predným kolesom alebo medzi paralelnými kolesami buď v prednej alebo zadnej časti vozidla. Rám bicykla a pohonný systém bicykla musí byť skonštruovaný na omnoho väčšie záťaže ako bežný bicykel.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé nákladné bicykle boli používané na doručovanie pošty, chleba, mlieka a mnohých ďalších tovarov. Najstaršie nákladné bicykle boli robustné bežné bicykle s veľkými nosičmi vpredu a vzadu, občas s menším predným kolesom na zväčšenie priestoru na prednom nosiči. Na začiatku 20 storočia boli bežne používané drobnými obchodníkmi na lokálne doručovanie tovaru.

S rozvojom spaľovacích motorov v priemyselných krajinách po 2. svetovej vojne sa nákladné bicykle stali menej populárnymi. Vo zvyšku sveta však ich výroba a používanie pokračovali V 80. rokoch 20. storočia v Európe a v 90. rokoch v Spojených štátoch ekologicky orientovaní dizajnéri a malosérioví výrobcovia vyvolali znovuzrodenie sektora výroby nákladých bicyklov.

Druhy použitia[upraviť | upraviť zdroj]

Nákladné bicykle sú používané v rôznych situáciách:

 • Doručovacie služby v husto zastavanom prostredí
 • Predaj potravín v zónach s vysokým pohybom chodcov (vrátane zmrzlinárskych bicyklov)
 • Doprava pracovných nástrojov, vrátane veľkých podnikov ako elektrárne či CERN
 • Doprava nákladov na letisku
 • Zber separovaného odpadu
 • Doprava v rámci skladov
 • Doručovanie pošty (Britská pošta má flotilu 33 000 bicyklov, zvyčajne typu Pashley MailStar)
 • Preprava detí; odhaduje sa, že 90% nákladných bicyklov predaných v Amsterdame je používaných najmä na prepravu detí.

V Amsterdame je bežné prenajať si nákladný bicykel na sťahovanie, party v parku alebo propagáciu nového produktu. Obchodný dom IKEA testuje program na prenájom nákladných bicyklov, ktorým umožňuje obyvateľom Kodane prevoz nákupov.[1]

V Spojených štátoch sa "cargo bikes" stávajú obľúbene v rodinách, obzvlášť v cyklisticky priateľských komunitách. Rodiny používajú bicykle na všetko, čo robievajú s autami — odvoz detí do školy, nakupovanie a vybavovanie — bez problémov s hľadaním parkovania. Motiváciou je lepšie životné prostredie alebo pohyb, podľa iných je to ľahšia a zábavnejšia forma dopravy.[2]

Faktory použitia[upraviť | upraviť zdroj]

Nákladné bicykle majú množstvo výhod nad motorovými vozidlami:

 • Neznečisťujú ovzdušie (napr. v uzatvorených skladoch alebo továrňach)
 • Sú menej nákladné na prevádzku
 • Nie sú obmedzené dostupnosťou pohonných hmôt

Nevýhodou ľubovoľného dopravného prostriedku poháňaného ľudskou silou je relatívny malý výkon v porovnaní s motorovými vozidlami. Toto obmedzenie môže v niektorých prípadoch odradiť ľudí od použitia nákladných bicyklov.[3][4]

Niektorí výrovcovia a používatelia nákladných bicyklov využívajú pomocný pohon na doplnenie sily cyklistu.[5] Pomocný pohon môže zvýšiť hmotnosť nákladu a dojazd nákladných bicyklov, zvyšuje však aj cenu bicykla a vyvoláva potrebu zdroja energie.

Kvôli fyzickým požiadavkám na jazdca, ktorý poháňa vozidlo, nechránenosti voči poveternostným podmienkam či inej doprave, existuje potenciál na vznik problémov týkajúcich sa pracovných podmienok. Technické úsilie na zlepšenie podmienok je komplikované potrebou nízkej váhy a jednoduchosti konštrukcie na dosiahnutie nízkych nákladov pri prevádzkach v malom rozsahu.

Typy[upraviť | upraviť zdroj]

V Amsterdame a Kodani sú nákladné bicykle veľmi populárne. V Amsterdame mnoho obyvateľov jednoducho doplní veľké predné nosiče na bežné mestské bicykle. Existuje tiež široké množstvo nákladných bicyklov vrátane dvojkolesových strojov s predĺženým rázvorom a nízkym uložením nákladového priestoru, bicyklov s malými prednými kolesami na lepšie umiestnenie veľkého predného nosiča, trojkolesové stroje s boxom medzi prednými dvoma kolesami. Inde používané modely obsahujú nákladovú plošinu, košík a pod. namiesto boxu, plošinu pre náklad medzi zadnými kolesami, bicykle s dvoma malými kolesami s nákladom vpredu aj vzadu. Zriedkavejšie sú štvrokolesové stroje, obzvlášť v priemyselnom použití, kde sú zvýšené požiadavky na veľkosť nákladu a stabilitu jeho uloženia.

"Cyklonáklaďák"[upraviť | upraviť zdroj]

"Cyklonáklaďák" (cycle truck) označuje nákladný bicykel s menším predným než zadným kolesom, zvyčajne 26" vzadu a 20" vpredu.

"Mäsiarsky bicykel"[upraviť | upraviť zdroj]

Typický "mäsiarsky bicykel" z 30. rokov 20. storočia

V zahraničí označovaný aj ako pekársky bicykel (v slovenčine bez špeciálneho výrazu), hoci bol tento štýl nákladného bicykle populárny v rôznych obchodníckych odvetviach v prvej polovici 20. storočia, obzvlášť vo Veľkej Británii. Typicky mal kôš alebo prepravnú krabicu v prednej časti bicykla, často s reklamou na prevádzkovateľa v hlanom trojuholníku rámu.[6]

Popularita tohto typy opadla v 50. rokoch 20. storočia s rozvojom motorovej dopravy. Dnes sa používajú najmä v poštovej doručovacej službe.

Boda-boda[upraviť | upraviť zdroj]

Boda-boda je typ bicyklovej rikše používanej vo východnej Afrike. Boda Boda[7] je tiež meno kompaktného nákladného bicykla od spoločnosti Yuba Bicycles predstaveného v roku 2012.

Long John[upraviť | upraviť zdroj]

Long John je nákladný bicykel s nákladným priestorom pred jazdcom a otočným predným kolesom. Kapacita je zvyčajne okolo 100 kg. Tradičný Long John má menšie predné koleso, 23 alebo 26" zadné koleso a 80-100 cm dlhú plošinu alebo kôš umiestený nízko pred riadidlami. Starožitné Long Johny sa stávajú zberateľskými predmetmi. V poslednej dobe sa niekedy používa termín "bakfiets" (čo znamaná "krabicový bicykel" v holadštine) na opis Long Johnov a pre nákladné bicykle všeobecne.[8] Mierne kratšie verzie Long Johnov sú občas nazývané ako "cyklonáklaďáky". Posledný výrobca, ktorý stále produkuje pôvodné Long Johny je Monark. História bicyklov Long John siaha do Dánska okolo roku 1923.[9] Spoločnosť Smith & Co. (SCO - založená Ivarom Smithom and Robertom Jacobsenom v Odense v Dánsku 17. októbra 1894) bola staviteľom a prvým výrobcom tohto typu nákladného bicykla. Prvý Long John bol predstavený verejnosti výstave Wembley World Fair & Exhibition v roku 1924.

Longtail bicykle[upraviť | upraviť zdroj]

Longtaily (v preklade "dlhé konce") majú dlhší rázvor kolies v zadnej časti oproti štandardným bicyklom.[10][11][12] Predĺžený zadná časť umožňuje lepšie použitie na prevoz nákladu alebo viacerých dospelých cestujúcich ako kratšie bicykle. Ovládanie je omnoho viac podobné bežným bicyklom, ako pri iných nákladných bicykloch s nepriamym riadením predného kolesa.


Firma Xtracycle vyvynula prvý longtailový produkt v roku 1998. Free Radical[13] sa pripája k existujúcemu 'darcovskému' bicyklu čím vznikne predĺžený longtail bicykel. Rastúca popularita Xtracyclu inšpirovala firmu Kona k vytvoreniu modelu Ute,[14] v roku 2008. Firma Surly bola požiadaný Xtracyclom, aby postavila kompletný rám kompatibilný s Xtracyclom; výsledok sa volá 'Big Dummy' a bol uvoľnený v sezóne 2008. Chróm-molybdénový rám je navrhnutý pre 26" kolesá.[15] Kupujúci majú možnosť výberu medzi samotným rámom alebo kompletným bicyklom. V roku 2008 Xtracycle dokumentovala LongTail ako open-source štandard.[16] Toto pomohlo jednotlivcom postaviť longtailové bicykle samostatne, ako Xtravois.[17] Xtracycle dnes ponúka kompletný bicykel, Xtracycle EdgeRunner, ktorý umožňuje bezpečnejšie nakladanie a vykladanie detí a ľahšie sa ovláda a zrýchľuje vďaka malému 20" zadnému kolesu.[18]

Longtaily sa často používajú aj s pomocným elektrickým pohonom.

Ďalším výrobcom longtailov je firma Yuba Bicycles s modelmi Mundo[19] a Boda Boda.

Drevený nákladný bicykel[upraviť | upraviť zdroj]

Chukudu (alebo chikudu, cbokoudou) je dvojkolesové vozidlo používané na východe Konžskej demokratickej republiky. Je vyrobené z dreva a používané na prevoz nákladu.

Porteur bicykel[upraviť | upraviť zdroj]

Porteur bicykel má predný nosič, ktorý umožňuje prepraviť až 50 kg nákladu.

Veľkosť nákladu[upraviť | upraviť zdroj]

Bicykel Plošina D x Š v cm max. nosnosť v kg
Maderna MSRC XXL Truck 80x60 120 náklad
Riese & Müller Load light 60x39-45 200 spolu
Larry vs Harry Bullit 70x46 180 spolu
Cargo Bike: Wagon Bike 80x54 100
Douze Cycles: Messenger V2 40-80x? 200 spolu
Radkutsche: Rapid 82x50-70 200
Pedalpower Berlin: Long Harry 80x60 200 spolu
Omnium Cargo 83x50 175 spolu
Convoybikes Urban Arrow XXL 121x61 ?
8Freight ?x60 50-100

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Dizajnéri a výrobcovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • George Bliss.
 • Jan Van Der Tuin
 • Larry vs. Harry[20]
 • Maderna Cycle Systems[21]
 • Mike Burrows, dizajnér 8 Freight.
 • Pashley Cycles
 • Sohrab Cycles v Pakistane.
 • Worksman Cycles
 • Xtracycle
 • Yuba Bicycles
 • Zigo

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Sherwood Stranieri. IKEA Bicykle [online]. 17 July 2008, [cit. 2013-04-12]. Dostupné online.
 2. AP. Cargo Bikes The New Minivan For Cycling Families [online]. Segment, 6 December 2013, [cit. 2013-12-23]. Dostupné online.
 3. Promoting Cargo Cycling in the European Union [online]. cargocycling.org, [cit. 2013-04-12]. Dostupné online.
 4. EU Parliament Listens to Cargo Bike Experts [online]. European Cyclists’ Federation, [cit. 2012-06-09]. Dostupné online.
 5. Dr. Morgan Giddings. A Quiet Revolution in Bicycles: Recapturing a Role as Utilitarian People-Movers [online]. 10 August 2009, [cit. 2013-04-12]. Dostupné online.
 6. http://tradesmansbike.wordpress.com/
 7. http://yubabikes.com/cargo-bikes/boda-boda/
 8. On Bicycles: 50 Ways The New Bicycle Culture Can Change Your Life. Novato/California : New World Library, 2011. ISBN 9781608680221. S. 127, 128.
 9. DICKSON, Thomas. Dansk Design. Copenhagen : Gyldendalske Boghandel, 2006. ISBN 9781741963175. S. 392.
 10. Blog Archive » Longtail Vanilla #1 [online]. Clever Cycles, 2006-10-04, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 11. Dave R.. Kona Ute—Rock solid cargo bike [online]. Bike Hugger, January 10, 2008, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 12. Justin Thomas. The Best Cargo Carrying Bikes Of 2009: A Review >> MetaEfficient Review [online]. Metaefficient.com, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 13. Xtracycle [online]. Xtracycle, [cit. 2014-12-30]. Dostupné online.
 14. konaworld [online]. konaworld, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 15. Spew | Removing and applying decals on our frames [online]. Surlybikes.com, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 16. Main Page - Open Source LongTail Technology [online]. Xtracycle.com, 2009-03-13, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 17. xtravois [online]. Clevercycles.com, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.
 18. We Tried It: Xtracycle EdgeRunner Assisted and Unassisted [online]. Hum of the City, 2014-06-23, [cit. 2015-01-25]. Dostupné online.
 19. http://yubabikes.com/cargo-bikes/mundo/
 20. Larry vs Harry Bullitt
 21. Maderna Cycle System Truck