Native Command Queuing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Native Command Queuing (skratka: NCQ, preklad: natívne zaraďovanie príkazov) je pomerne nová technológia v oblasti ukladania dát na pevný disk. Vyvinula ju v roku 2003 firma Seagate a ako prvá ju aj použila vo svojich pevných diskoch s rozhraním Serial ATA.

Podstata technológie spočíva v inovatívnom odosielaní požiadaviek na uloženie alebo zápis dát na pevný disk. Požiadavky na uloženie alebo načítanie dát sú odosielané a zaraďované do fronty, pričom elektronika pevného disku sama rozhoduje o poradí, v akom sa budú tieto požiadavky plniť. Postup spracovávania požiadaviek je pomerne logický a vytvorený tak, aby sa čo najviac skrátil čas potrebný na zápis alebo načítanie údajov. Keďže pri načítavaní alebo zápise dát trvá najdlhšie presun čítacích a zapisovacích hlavičiek pevného disku nad určenú oblasť na úložnej platni, elektronika disku sa s využitím tejto technológie snaží práve o eliminovanie zbytočných presunov hlavičiek. Ak teda čítacie a zapisovacie hlavičky prejdú nad určitú časť disku, najskôr sa vykonajú všetky požadované operácie na tomto mieste a hlavičky sa až potom presúvajú nad ďalšie oblasti úložných platní.

Aby táto technológia fungovala, nestačí iba jej podpora pevným diskom, musí ju podporovať aj radič pevného disku, prípadne aj ovládače zariadenia.

Dá sa povedať, že až na malé rozdiely technológia Native Command Queuing vychádza z podobnej technológie TCQ, ktorá sa začala používať v 90-tych rokoch pri pevných diskoch s rozhraním SCSI. V roku 2002 bola technológia TCQ prvýkrát použitá aj pri pevnom disku s rozhraním ATA. O presadenie na trhu sa vtedy usilovala najmä firma IBM, kvôli nedostatočnej podpore radičov pevných diskov, však nakoniec nebola veľmi úspešná.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]