Preskočiť na obsah

Native Command Queuing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Native Command Queuing (skratka: NCQ, preklad: natívne zaraďovanie príkazov) je pomerne nová technológia v oblasti ukladania údajov na pevný disk. Vyvinula ju v roku 2003 firma Seagate a ako prvá ju aj použila na svojich pevných diskoch s rozhraním Serial ATA.

Podstata technológie je v inovatívnom odosielaní požiadaviek na uloženie alebo zápis dát na pevný disk. Požiadavky na uloženie alebo načítanie údajov sa odosielajú a zaraďujú do radu, pričom elektronika pevného disku sama rozhoduje o poradí, v akom sa budú tieto požiadavky plniť. Postup spracúvania požiadaviek je pomerne logický a vytvorený tak, aby sa čo najviac skrátil čas potrebný na zapisovanie alebo načítavanie údajov. Keďže pri načítavaní alebo zapisovaní údajov trvá najdlhšie presun čítacích a zapisovacích hlavičiek pevného disku nad určenú oblasť na úložnej platni, elektronika disku sa s využitím tejto technológie usiluje práve o eliminovanie zbytočných presunov hlavičiek. Ak teda čítacie a zapisovacie hlavičky prejdú nad určitú časť disku, najskôr sa vykonajú všetky požadované operácie na tomto mieste a hlavičky sa až potom presúvajú nad ďalšie oblasti úložných platní.

Aby táto technológia fungovala, nestačí iba jej podpora pevným diskom, musí ju podporovať aj radič pevného disku, prípadne aj ovládače zariadenia.

Dá sa povedať, že až na malé rozdiely technológia Native Command Queuing vychádza z podobnej technológie TCQ, ktorá sa začala používať v 90-tych rokoch na pevných diskoch s rozhraním SCSI. V roku 2002 sa technológia TCQ použila po prvý raz aj na pevnom disku s rozhraním ATA. O presadenie sa na trhu sa vtedy usilovala najmä firma IBM, no kvôli nedostatočnej podpore radičov pevných diskov, nakoniec nebola veľmi úspešná.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]