Preskočiť na obsah

SCSI

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
ISA SCSI radič

SCSI (Small Computer System Interface) je štandardné rozhranie a súbor príkazov pre výmenu dát medzi externými alebo internými počítačovými zariadeniami a počítačovou zbernicou. SCSI sa vyslovuje „skazi“.

SCSI sa obyčajne používa na pripojovanie pevných diskov alebo magnetopáskových jednotiek. Pomocou SCSI je možné pripojiť aj iné zariadenia, napr. skenery, jednotky CD-ROM alebo DVD.

SCSI sa najčastejšie používa vo výkonných pracovných staniciach alebo serveroch. Servery využívajúce RAID majú takmer vždy disky pripojené pomocou SCSI. Osobné počítače alebo notebooky používajú SCSI len výnimočne (dlho ich používala spoločnosť Apple Computer); používajú predovšetkým ATA/IDE alebo novšie rozhranie Serial ATA (SATA). V poslednej dobe sa externé zariadenia pripájajú najčastejšie pomocou rozhrania USB alebo FireWire.

Výhodou SCSI bola možnosť pripojenia väčšieho počtu pevných diskov (alebo iných periférií) než pri rozhraní ATA/IDE. Zbernica SCSI mala i väčšiu prenosovú rýchlosť a reálny výkon i vďaka protokolu prenosu. SCSI disky mali a majú väčšinou vyššie otáčky, kratšiu prístupovú dobu a vďaka zameraniu i dlhšiu životnosť.