Neetické experimenty na ľuďoch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Už pred Druhou svetovou vojnou bolo známe, že niektoré klinické pokusy môžu poškodzovať ľudí fyzicky či psychicky. Počas nej tieto poznatky boli využívané lekármi a zdravotníckym personálom niektorých štátov v koncentračných táboroch k likvidácii väzňov. Po II. svetovej vojne (r. 1947) Medzinárodný tribunál v Norimbergu posudzoval zločiny fašizmu proti ľudskosti. Vznikla potreba definovať kritériá, podľa ktorých by bolo možné hodnotiť činy týchto lekárov, ktorí prehlasovali, že ich správanie nemožno posudzovať ako vraždy, ale musia byť brané ako úmrtia v priebehu bežných klinických pokusov. Prvý raz v histórii teda boli vypracované zákonom dané kritériá, podľa ktorých bolo možné určiť rozdiel medzi klinickým pokusom a experimentom, ktorý vedie k likvidácii objektu pokusu – Norimberský kódex.[1]

Tento článok pojednáva o lekárskych pokusoch, ktoré boli vykonávané na ľuďoch neoprávnene, bez ich súhlasu, vedomia alebo súhlasu po dostatočnom informovaní a všeobecne sú považované za nezákonné. Medzi takéto pokusy patria zámerné infekcie ľudí smrteľnými alebo život ohrozujúcimi ochoreniami, vystavovanie ľudí rádioaktívnym, chemickým, toxickým látkam s cieľom skúmať účinok týchto látok na ľudský organizmus, chirurgické experimenty, pokusy prevádzané s cieľom zmeniť psychický stav a ovplyvňovať myseľ a množstvo ďalších. Tieto pokusy boli často vykonávané na deťoch, zajatcoch, obyvateľstve okupovaných štátov, chorých a mentálne postihnutých občanoch, často pod zámienkou "liečby".

K najznámejším patria nacistické pokusy v koncentračných táboroch, prevádzané Dr. Mengelom. Tieto pokusy však neboli ani zďaleka ojedinelé, prebiehali nie len vo vojnovom Nemecku, ale i v dobe mieru s vedomím vlád dotyčných krajín a dokonca aj na vlastných obyvateľoch.

Guatemalský experiment so syfilisom[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto experimenty boli vedené Službami verejného zdravotníctva USA od r. 1946 do r. 1948 za vlády prezidenta Trumana v spolupráci s Guatemalským ministerstvom zdravotníctva. Lekári infikovali vojakov, väzňov, prostitútky a duševne chorých pacientov syfilisom bez ich informovaného súhlasu a následne väčšinu liečili antibiotikami. V dôsledku týchto pokusov zomrelo 83 ľudí. Vedúci lekár John Charles Cutler sa neskôr podieľal na „Experimente syfilis Tuskegee“ v USA.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. NIEDERLAD, Teofil Rudolf. Úvod do vedeckého bádania 1. Ed. Hulín, Ivan. Bratislava : Slovak Academic Press, 2003. ISBN 80-89104-29-0. Kapitola 23: Vedecké bádanie na klinikách a etickomorálny kódex, s. 239.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Guatemala syphilis experiment na anglickej Wikipédii a Unethical human experimentation in the United States na anglickej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]